Adrian Gheorghe a câștigat prima etapă a campionatului de dirt track desfășurată la Brăila

Sâmbătă după amiază, de la ora 17.00, pe pista stadionului Municipal din Brăila, singura omologată în țară, s-a desfășurat prima etapă a Campionatului Național Individual de dirt track. La această etapă, organizată de CSM Brăila, au participat 8 sportivi de la clubul brăilean și de la CSTA București.

Aproximativ 1500 de brăileni au luat loc în tribune pentru a asista la prima etapă de anul acesta a campionatului de dirt track, dar ploaia i-a speriat la un moment dat pe unii dintre ei, care au părăsit tribuna la jumătatea competiției.

Prima etapă s-a desfășurat pe durata a 14 manșe, cu câte trei concurenți aliniați la startul fiecăreia. În fapt au fost câte 7 manșe dublate.

Câștigătorul primei etape a fost Adrian Gheorghe, de la CSTA București, campionul ediției 2018 a Campionatului Național de dirt track. Bucureșteanul a câștigat toate cele 6 manșe în care a concurat și a acumulat 12 puncte. Locul 2 în prima etapă a fost ocupat de Mircea Agrișan de la CSTA București, cu 10 puncte. Pe locul 3 s-a clasat brăileanul Andrei Popa, legitimat acum la CSTA București. Acesta a acumulat 8 puncte.

Cel mai bine clasat sportiv de la CSM Brăila a fost veteranul echipei, multiplul campion național și dublu câștigător al Cupei MACEC, Alexandru Toma. În ciuda problemelor avute, cu două excluderi din cauza căzăturilor de pe motor, sportivul brăilean s-a clasat pe locul 4 cu 5 puncte. Gabriel Comănescu, de la CSM Brăila, s-a clasat pe locul 5 și a acumulat 3 puncte, dar el a reușit să ducă la capăt doar două din cele șase manșe. Pe locul 6, cu două puncte, s-a clasat Florin Barabașu, de la CSM Brăila. Ultimele două locuri au fost ocupate de Ștefan Popa de la CSM Brăila și Andrei Iancu de la CSTA București, ambii cu câte un punct.

Duminică dimineață, de la ora 10.00, este programată etapa a doua, în organizarea celor de la CSTA București.