Componenta finala a Echipei Olimpice care va reprezenta Romania la cea de-a XV-a editie de vara a Festivalului Olimpic al Tineretului European, programata in perioada 21-27 iulie a.c. la Baku, in Azerbaidjan, a fost definitivata. 103 sportivi cu varste cuprinse intre 14 si 18 ani vor lua startul in intrecerile de atletism, ciclism, gimnastica artistica, handbal, inot, judo, lupte, tenis si volei, opt dintre cele zece sporturi din competitie.

Braila va fi reprezentata la aceasta competitie de doi sportivi, Alexandra Sorina Perianu la handbal fete și Robert Mihaita Simion la atletism. Alexandra Perianu este legitimata la LPS Braila si HC Dunarea Braila si joaca pe postul de portar.

Robert Simion va reprezenta Romania în proba de 110 metri garduri baieti. Sportivul brailean este legitimat la LPS Braila si CSM Onesti si este pregatit de profesoara Sica Lazar. Ultima sa performanta a fost medalia de bronz la campionatele balcanice de juniori II de la Istambul, desfasurate la sfarsitul saptamanii trecute, unde a realizat un nou record personal la 110 metri garduri, cu timpul de 14.15 secunde.

Ceremonia de prezentare a Echipei Olimpice va avea loc vineri, 19 iulie, incepand cu ora 11:00, la Sala Polivalenta din incinta Complexului Olimpic Sydney 2000, din Izvorani.

Lotul Romaniei la FOTE este compus din urmatorii sportivi:

Atletism – 23 sportivi:

Jozsef Gergely Antal, Antonia Gabriela Bodnariuc, Adrian Marian Bondoc, Tania Borisov, Robert Marian Cristian, Andreea Iulia Ciuca, Alexia Ioana Dospin,  Alexandra Georgiana Draghicescu, Mihai Robert Dumitru, Iulia Dariana Grigoroiu, Corina Ilinoiu, Andreea Iuliana Lungu, Maria Mihalache, Silviu Daniel Munteanu, Dragos Ionut Nicorici, Gerard Constantin Orobiyi-Tudurache, Alisia Adela Paruba, Corina Elena Pantea, Alesia-Maria Rengle, Maria Talida Sfarghiu, Robert Mihaita Simion, Ioana Sabina Stirbu, Ion Marius Vasile;
Antrenori: Ion Doru Crisan, Mihaela Carmen Marin, Emilian Floroiu, Ioan Florin Stefan Nagy, Iulia Olteanu, Elena Erzilia Timpau

Ciclism – 4 sportivi:

Mihnea Alexandru Harasim, Rares Ghita, Edvard Novak, Denisa Toader;
Antrenor – Mihail Rusu

Gimnastica artistica – 6 sportivi:

Ioana Andreea Stanciulescu, Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe, Irina Antonia Duta, Gabriel Burtanete, Robert Burtanete, Raul Gabriel Soica;
Antrenori: Valerian Nicolae Forminte, Liliana Cosma, Adrian Meleanca, Cornel Burduhosu;

Handbal – 15 sportive:

Oana Doina Bors, Andreea Alexandra Coman, Alicia Maria Gogirla, Maria Valentina Ion, Carla Ariana Lacatus, Corina Elena Romina Lupei, Ioana Rebeca Necula, Georgiana Adelina Olaru, Alexandra Sorina Perianu, Andreea Loredana Prescura, Raluca Nicoleta Radoi, Andreea Roxana Sandu, Angela Stefania Stoica, Bianca Andreea Tirle, Elena Bianca Voica;
Antrenori: Carmen Ana Buceschi, Maria Elena Radoi Constantinescu;

Inot – 12 sportivi:

Bianca Andreea Costea, Ioana Marin, Miruna Zorzoliu, Bianca Maria Ilie, Andreea Ioana Popescu, Alexandru Florin Nicolae, Denis Laurean Popescu, Mihai Gergely, Tobias George Dumitrache, David Popovici, Mihai Iacob, Lucas Ioan Tersinio Gheorghe;
Antrenori – Edard Caslaru, Nicolae Viorel Ciobanu, Adrian Radulescu;

Judo – 12 sportivi:

Giorgia Barbara Hagianu, Anne Marie Simona Victoria Brebinaru, Iasmina Georgiana Covaciu, Alexandra Maria Pasca, Florentina Cornelia Ivanescu, Georgiana Miler, Robert Alexandru Matei, Ioan Dzitac, Ionut Andrei Botofei, David Fodor, Vlad Topala, Alex George Ioan Cret
Antrenori – Roland Bodo, Valerica Ionita;

Lupte – 15 sportivi:

Lupte feminin – Georgiana Lavinia Antuca, Ana Maria Pirvu, Patricia Valeria Iurascu, Georgiana Anastasia Copaceanu, Karla Groza; Antrenori –  Ovidiu Valentin Popescu, Marian Berbec;

Lupte libere – Doru Mario Dinca, Erik David Gombos, Alexandru Ioan Matea, Ferenc Ervin Csiki,

Greco-romane – Trandafir Szilagyi, Cosmin Cristi Gavril, Denis Florin Mihai, Bogdan Pop, Igor Andrei Botez, Ioan Balan;

Antrenori –  Mircea Constantin, Catalin Matache

Tenis – 4 sportivi:

Alin Mihai Fatu, Alexandra Maria Petric, Alexia Anca Todoni, Andrei Voican; Antrenori – Andrei Pompiliu Nedelcu, Ovidiu Gavris Petric;

Volei – 12 sportive:

Adriana Valentina Alexandru, Francesca Ioana Alupei, Maria Dulau, Alexia-Ioana Carutasu, Andra Elena Cojocaru, Mara Dumitrescu, Denisa Ioana Ionescu, Alexandra Spinoche, Isabela Florina Murariu, Georgiana Florentina Popa, Andreea Cristina Murar, Madalina Airoaie
Antrenori – Olimpiu Marius Macarie, Adrian Popescu.

Seful de misiune la FOTE Baku 2019 este Dragos Tataru, iar adjunctul sefului de misiune Liliana Dorneanu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here