Argentina a câștigat Cupa Mondială 2022 – Scor final în fața Franței: 4-2

Răsturnare de situație după prima repriză în Finala Cupei Mondiale de fotbal, dintre campioana mondială en titre, Franţa, şi naţionala Argentinei, de duminică în Qatar.

Partida a început duminică la ora 17.00, pe stadionul Lusail.

Messi a marcat primul gol, în minutul 23, din penalti.

Al doilea gol al argentinienilor a fost înscris d Di Maria ‘36.

După golurile primite, Franţa a făcut deja două schimbări: Dembélé (Kolo Muani ’41), Giroud (Thuram ’41).

Prima repriză a fost prelungită cu șapte minute.

A doua repriză a debutat furtunos. Francezii au egalat prin Mbappé. Golurile au fost trase în doar 2 minute, în minutul 80 și minutul 82.

După cele 90 de minute, meciul a intrat în prelungiri.

Lautaro Martinez înscrie al treilea gol pentru Argentina în minutul 108.

Franța egalează din nou. Prin același Mbappé, care înscrie după 10 minute, din penalti. Scorul este de 3-3.

Campioana mondială a fost decisă în urma loviturilor de departajare. Argentina a bătut Franța cu 4-2.

Mbappe si Muani au marcat cele două goluri pentru Franța și Messi, Dybala, Paredes, Montiel pentru Argentina.

Argentina și Franța au jucat pentru al treilea titlu mondial, după ce Argentina a cucerit trofeul în 1978 şi 1986, iar Franţa, în 1998 şi 2018. Argentina joacă a şasea sa finală de Cupă Mondială, după ce le-a pierdut pe cele din 1930, 1990 şi 2014, scrie realitateasportiva.net.

Cele două echipe care au intrat pe teren au fost:

Argentina: Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – Di Maria, De Paul, Fernandez, Mac Allister – Messi, Alvarez. Selecţioner: Lionel Scaloni

Franţa: Lloris – Koundé, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Griezmann, Tchouaméni, Rabiot – O. Dembélé, Giroud, Mbappé. Selecţioner: Didier Deschamps

Meciul este arbitrat de polonezul Szymon Marciniak.

La finală a asistat şi preşedintele Franţei, Emmanuel Macron.

Finala Cupei Mondiale Qatar – Messi Foto: Profi Media