Atleții de la CSM Brăila și-au îmbunătățit propriile recorduri la Cupa Bistriței de la Bacău

Sâmbătă și duminică, la Bacău, s-a desfășurat cea de-a 35 ediție a Cupei Bistriței la atletism. A fost concurs OPEN, în care, în afara probelor de garduri și aruncări, au concurat sportivi de toate categoriile de vârstă iar clasamentul s-a făcut în ordinea timpilor indiferent de categoria de vârstă.

Sportivii de la CSM Brăila au avut evoluții meritorii, cu clasări bune în probele în care au concurat.

Alexandru Șendrea a realizat un record personal la proba de triplusalt juniori 2, cu o săritură de 13.42 metri, cu care s-a clasat pe locul 2. În proba de 60 metri garduri Șendrea a alergat în 8.24 secunde cu care s-a clasat pe locul 1.

Sebastian Băjănică a realizat un record personal în proba de 60 metri plat juniori I, cu timpul de 7.34 secunde, care i-a adus o clasare pe locul 4. În proba de lungime, Băjănică s-a clasat pe locul 2 cu o săritură de 6.25 metri.

Denis Neacșu la juniori 2, a alergat în proba de 60 metri, unde a realizat un nou record personal în serii, cu timpul de 7.38 secunde. În proba de 400 m s-a clasat pe locul 4 cu timpul de 55.58 secunde, un nou record personal.

Bogdan Dumitrache, la juniori 2, a realizat și el un record personal în proba de 60 metri plat, cu timpul de 7.93 secunde, iar la 400 m și-a bătut reordul personal cu timpul de 58.75.

Recorduri personale a realizat și Ștefan Lâlă la juniori 3, în proba de 400 metri, cu timpul de 58.31, dar și la 60 metri garduri, unde în finală a alergat în 8.77 secunde și s-a clasat pe locul 2.

Adelina Dumitrache și-a îmbunătățit performanța la junioare 3 în proba de 60 metri, cu timpul de 8.65 secunde, iar la 60metri garduri s-a clasat pe locul 1 cu timpul de 9.44 secunde, un nou record personal.

Andrei Rădulescu și-a îmbunătățit recordurile personale la juniori 3 în probele de 60 metri plat și 200 metri plat, cu timpul de 26.19 secunde.

Sportivii au fost însoțiți la concurs de antrenoarele Irina Roată și Anamaria Codreanu.