Brăila pierde la 7 goluri meciul din deplasarea cu Siofok

După înfrângerea de pe teren propriu de săptămâna trecută, Dunărea Brăila a pierdut duminică pentru a doua oară în fața echipei maghiare Siofok, scor 24-31, într-un meci contând pentru etapa a patra a grupei D din Liga Europeană feminină.

Fără Gabriella Bucur, Cărălina Pisică-Preda și Bianca Tiron, echipa pregătită de Neven Hrupec a ținut ritmul timp de 43 de minute, dar în ultimul sfert de oră, ca în mai toate meciurile din ultimul timp, au cedat fără drept de apel.

Brăila a început bine și a condus cu 2-0 și 3-1. Gazdele au preluat conducerea în minutul 9, scor 4-3, dar Dache și Udriștioiu au readus Brăila la conducere, scor 4-5 în minutul 10. A fost ultima dată când Dunărea a condus. În minutul 17 Siofok s-a distanțat prima dată la două goluri, Brăila ratând atacul de după time-out-ul lui Hrupec și primind apoi două goluri la rând. În minutul 20 Jazic a dus echipa gazdă la 3 goluri, scor 11-8, diferență care s-a înregistrat și la pauză, deși Brăila s-a mai apropiat la un gol în 4 rânduri. După 30 de minute Siofok conducea cu 17-14.

Startul reprizei a doua a fost foarte bun pentru echipa din Brăila care a marcat de 3 ori și a egalat la 17 în minutul 36. Gazdele au marcat primul gol din repriza a doua în minutul 37 și în minutul 43 au refăcut diferența de 3 goluri, 20-17. În minutul 46, la scorul de 23-19, Hrupec a cerut timp de odihnă, dar atacul următor a fost ratat, iar gazdele au marcat de 4 ori la rând și au dus diferența la 8 goluri, 27-19 în minutul 53.  Brăila a reușit să se mai apropie la 6 goluri, pentru ca rezultatul final să fie 31-24!

Dunărea Brăila rămâne cu 3 puncte după 4 etape, iar în runda următoare va juca în Franța, la Orleans, cu Fleury Loiret Handball, duminică, 14 februarie.

Siofok: Szikora, Csapo – Jezic 8, Niombla 5, Toth 5, Harsfalvi 3, Horacek 3, Kiss 3, Such 3, Bohme 1, Juhasz, Lapos.

Dunărea Brăila: Șerban – 4 intervenții reușite, Nenezic – 5 intervenții reușite – Kanaval – 6 goluri, Udriștoiu 5, Dmitrovic 4, Dache 3, Safta 2, Milic 2, Tamires 2, Czeczi, Zamfirescu, Sazdovska.