Brăileanul Alexandu Șendrea a câștigat medalia de bonz la Balcaniada de atletism pentru juniori I

Atletul Alexandru Șendrea de la CSM Brăila a cucerit medalia de bronz la Balcaniada de atletism rezervată juniorilor I, competiție care s-a desfășurat la Sofia. Sportivul brăilean, pregătit de profesoara Irina Roată, a s-a clasat pe locul 3 în finala probei de 60 m garduri, cu timpul de 8:18 secunde.

Aceasta a fost prima competiție internațională la care a participat Alexandru Șendrea, iar la această competiție a fost aproape de recordul personal, 8:11 secunde. Șendrea este junior I în primul an.

Cel de-al doilea atlet brăilean care a participat la Balcaniada din Bulgaria, Robert Simion, legitimat la LPS Brăila/CSM Onești și antrenat de profesoara Sica Lazăr, s-a clasat pe locul al 5-lea la 60 m garduri.