Bucureșteanul Adrian Gheorghe a câștigat tot ce se putea la campionatul de dirt-track de la Brăila

Etapă de Cupa MACEC la Brăila

Duminică dimineață s-a încheiat campionatul național de dirt-track, după a patra etapă, toate desfășurate pe stadionul Municipal din Brăila. La finalul etapei s-a desfășurat și Memorialul Gică Voiculescu, cu participarea primilor 4 clasați în clasamentul general.

Câștigător în toate cele patru etape ale campionatului național de dirt-track a fost Adrian Gheorghe, de la CSTA București, care s-a clasat pe primul loc la general cu 35 de puncte. Și manșa de la Memorialul Gică Voiculescu a fost câștigată tot de Adrian Gheorghe.

Ultima etapă a avut la start 9 alergători și s-au desfășurat 12 manșe. Adrian Gheorghe a câștigat trei manșe și s-a clasat pe locul doi în cea de-a patra manșă în care a alergat, fiind învins de colegul său de club, Andrei Popa. Manșa câștigată în fața lui Gheorghe nu l-a ajutat pe tânărul brăilean legitimat la CSTA București să se claseze pe podium, acesta fiind devansat de Gabriel Comănescu, de la CSM Brăila, care având tot 5 puncte a beneficiat de avantajul victoriei în manșa în care cei doi au concurat împreună. Locul 2 în etapa a 4-a a fost ocupat de Mircea Agrișan, care a acumulat 6 puncte.

Pe locul 5 în această etapă s-a clasat Aurelian Oaneș, legitimat la MRM București, cu 4 puncte, acesta participând doar la etapele de săptămâna aceasta. Pe locul 6 s-a clasat Fănel Popa de la CSTA București, cu 3 puncte, la egalitate cu Florin Barabașu de la CSM Brăila, dar cu o clasare mai bună în manșa directă. Locul 8 a fost ocupat de Ștefan Popa de la CSM Brăila, iar pe ultimul loc, fără nici un punct, s-a clasat Andrei Iancu de la CSTA București.

În clasamentul final, pe primul loc s-a clasat Adrian Gheorghe, cu 35 de puncte, urmat de Andrei Popa de la CSTA București, cu 28 de puncte. Gabriel Comănescu, de la CSM Brăila, s-a clasat pe locul 3 în clasamentul general, cu 20 de puncte, cu două puncte mai mult decât Mircea Agrișan, de la CSTA București, care a acumulat 18 puncte.

În manșa de patru care a contat pentru Memorialul Gică Voiculescu, pe primul loc s-a clasat Adrian Gheorghe, urmat de Andrei Popa și Mircea Agrișan. Gabriel Comănescu a abandonat la ultimul tur de pistă. Ocupanții podiumului la această manșă au fost recompensați cu premii în bani de familia fostului mare motociclist Gică Voiculescu.