Vineri, 4 iunie, șeful Statului Major al Forțelor Terestre, generalul-maior Iulian Berdilă a participat, la sediul Brigăzii 10 Geniu ”Dunărea de Jos” din Brăila, la ceremonia de închidere a ”Campionatul Militar de Cros”, etapa finală pe Forțele Terestre Române.

La această competiție au participat loturile sportive ale brigăzilor subordonate nemijlocit Statului Major al Forțelor Terestre, cele clasate pe primele două locuri la etapa pe diviziile de infanterie de la Buzău și Cluj-Napoca și cel al Centrului Național de Instruire Întrunită ”Getica” din Cincu. Militarii participanți s-au întrecut în probele de alergare la masculin, pe distanța de 10 km. și la feminin, pe distanța de 6 km. Generalul-maior Iulian Berdilă a felicitat, în cuvântul său, atât organizatorii, cât și participanții, pentru efortul depus în organizarea și desfășurarea acestei competiții, subliniind totodată faptul că, dăruirea și calitățile competitorilor denotă profesionalismul individual și colectiv, ceea ce duce la îndeplinirea obiectivelor specifice, precum valorificarea potențialului motric obținut în urma desfășurării procesului de instruire și antrenament.

Imagine

”Sunteți reprezentanții marilor unități din cadrul Forțelor Terestre Române, care împreună, formați un tot unitar, inclusiv în competițiile sportive. Aceasta vi se datorează și vă suntem recunoscători pentru faptul că ați demostrat, încă o dată, că vă mențineți acest set de deprinderi”, a menționat șeful Statului Major al Forțelor Terestre.

Clasamentele au fost următoarele:

– Individual feminin:

Locul I – Soldat Ionela Puia – Brigada Multinațională Sud-Est de la Craiova;

Locul II – Caporal Mona-Maria Gabor – Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan” de la Bistrița;

Locul III – Fruntaș Dana Răzvanță – Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”.

– Individual masculin:

Locul I – Fruntaș Marius Bușcă – Brigada Multinațională Sud-Est;

Locul II – Soldat Ionuț Zincă – Brigada 8 Rachete Operativ Tactice ”Alexandru Ioan Cuza” de la Focșani;

Locul III – Fruntaș Ionuț Betej – Brigada Multinațională Sud-Est.

– Echipe feminin:

Locul I – Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”;

Locul II – Brigada 2 Vânători de Munte ”Sarmisegetusa” de la Brașov;

Locul III – Brigada Multinațională Sud-Est.

– Echipe masculin:

Locul I – Brigada Multinațională Sud-Est;

Locul II – Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”;

Locul III – Brigada 2 Vânători de Munte ”Sarmisegetusa”.

– Clasament general:

Locul I – Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”;

Locul II – Brigada Multinațională Sud-Est;

Locul III – Brigada 2 Vânători de Munte ”Sarmisegetusa”;

Locul IV – Brigada 61 Vânători de Munte ”General Virgil Bădulescu” de la Miercurea-Ciuc;

Locul V – Brigada 8 Rachete Operativ Tactice ”Alexandru Ioan Cuza”;

Locul VI – Brigada 282 Blindate ”Unirea Principatelor” de la Focșani;

Locul VII – Brigada 10 Geniu ”Dunărea de Jos”;

Locul VIII – Brigada 18 Cercetare-Supraveghere ”Decebal” de la Timișoara;

Locul IX – Centrul Național de Instruire Întrunită ”Getica”, echipă formată din Fruntaș Daniel Coca și Laurențiu Cobzaru, iar ca antrenor a fost plutonier major Șerban Boris, toți trei de la Centrul Secundar de Instruire pentru Luptă „Smârdan” Galați.Imagine

Imagine

Imagine

Sursa: Realitatea de Braila

Articolul precedent179 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2
Articolul următorIa pastila SRS! Koveși peste Ghinea