CS Făurei a fost la un pas să încurce Oțelul la reluarea campionatului Ligii a 3-a

SC Oțelul Galați a câștigat cu mari emoții primul meci oficial din 2022, pe terenul celor de la CS Făurei, echipă condusă din teren de Bănel Nicoliță. Gălățenii au câștigat cu 1-0 (1-0) printr-un gol marcat din penalty de Juri Cisotti, care a transformat o lovitură de pedeapsă obținută destul de ușor de Jardan. În repriza a doua gălățenii au tremurat serios pentru cele 3 puncte, echipa din Făurei ratând câteva ocazii mari de a egala, dar bara, Farcaș și mai ales Dur-Bozoancă s-au opus golului.

În prima repriză gălățenii au început mai ofensiv și în minutul 3 au avut o primă fază periculoasă la poarta lui Radu, când Jardan a trimis o minge plouată de la 30 de metri, dar portarul Făureiului a reținut. Peste 5 minute, același Jardan a reluat din 7 metri peste poartă, iar în minutul 11, la un șut al lui Jardan, Radu a respins în lateral, mingea a fost retrimisă în fața porții și Carlos Lazăr a degajat în Cisotti și mingea a ieșit în aut de poartă. În minutul 23 Cireș a centrat în careu, dar Jardan nu a reușit să reia în poartă de la 4 metri și Sapioniac a trimis în corner.

În minutul 34 gălățenii au avut o ocazie de a deschide scorul, la o lovitură liberă de la 20 de metri obținută de Cireș. Neagu a executat peste zid și mingea a lovit transversala porții apărate de Radu.

În minutul 36 Jardan a intrat în careul gazdelor, talonat de Ovye Monday și arbitrul a dictat penalty pentru echipa lui Dorinel Munteanu. Cisotti a executat și a transformat, 0-1 din minutul 37.

În minutul 38 Stelian Nicoliță a șutat de la 22 de metri, portarul Oțelului a respins în lateral, Bud a recentrat în careu și Stelică Nicoliță a reluat din voleu, de la 6 metri, dar mult peste poartă.

După 0-1 la pauză, în partea a doua jocul s-a schimbat și cei care au avut marile ocazii de gol au fost cei de la Făurei, gălățenii nereușind să își mai creeze nicio ocazie clară de gol. În minutul 51, la o lovitură liberă din apropierea centrului terenului executată de Bănel Nicoliță, acesta a trimis mingea în careu, Monday a recentrat în fața porții pentru Stelică Nicoliță, dar portarul gălățenilor a ieșit și a reținut din fața atacantului celor de la Făurei. În minutul 69 Gherghișan a șutat de la 18 metri peste poartă.

În minutul 77 Bănel Nicoliță a trimis o pasă în diagonală pentru Bud, acesta a trimis în fața porții pentru Stelică nicoliță, care a șutat spre poartă, dar mingea s-a lovit de Farcaș și a ieșit în corner. Bănel Nicoliță a executat lovitura de la colț de pe partea dreaptă, pentru Stelică Nicoliță, care a trimis cu capul spre poartă și Dur-Bozoancă a respins în lateral. Atacul gazdelor a continuat și mingea a ajuns la 10 metri, la Bănel Nicoliță, care a șutat de lângă Cîrjan, dar mingea a trecut puțin pe lângă vinclul porții gălățenilor.

În minutul 82 Bănel Nicoliță a executat un corner de pe dreapta, a centrat în careu și Cristi Bud a trimis cu capul din 6 metri în bara transversală, apoi mingea a fost respinsă de fundașii Oțelului. În minutul 90 Cireș a centrat în careul gazdelor, dar lovitura cu capul a lui Cîrjan a fost reținută în doi timpi de Radu. În minutul 90+1 Bănel Nicoliță a pasat în dreapta pentru fratele său, care a șutat de la 10 metri lateral, pe colțul lung, dar mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 90+3 CS Făurei a avut o ultimă ocazie de a obține un rezultat de egalitate cu liderul seriei a II-a din Liga a 3-a. Bănel Nicoliță a centrat la bara a doua pentru Bud, acesta a reluat din 4 metri spre poartă, Dur-Bozoancă a respins în lateral, Gherghișan a trimis la marginea careului pentru Stelică Nicoliță, dar șutul acestuia a trecut peste poarta oaspeților care au câștigat la limită și cu noroc meciul de la Făurei.

CS Făurei: I. Radu – R. Burcea, Ovye Monday, Carlos Lazar, Adrian Sapionac – Omar Kassabyi, B. Nicoliță, Gherghișan (min. 90 A. Dumitra), B. Ilie – S. Nicoliță, Cr. Bud

Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Rus, Yabre, Ghiocel (min. 50 Sîrghi, min. 76 Farcaș), Țica – D. Cireș, Neagu, Jardan (min. 59 Adăscăliței)– Cisotti, Jack Green (min. 59 Cîrjan), Nica (min. 76 M. Savu).

În urma acestui rezultat, oțelarii păstrează fotoliul de lider al seriei, cu un total de 40 de puncte acumulate. Ocupanta locului secund, CSM Focșani a învins astăzi pe terenul formației Metalul Buzău și rămâne la două puncte în spetele gălățenilor, în timp ce buzoienii completează podiumul, dar la 10 puncte distanță de primul loc. CS Făurei a rămas pe locul 9, cu 8 puncte.

În runda următoare, cea cu numărul 17, SC Oțelul Galați va primi vizita celor de la Metalul Buzău. Partida va avea loc sâmbătă, 19 martie, cu începere de la ora 15:00, pe stadionul Oțelul, acesta fiind primul joc al oțelarilor de pe teren propriu în care nu vor mai fi restricții cauzate de Covid-19. CS Făurei va juca și etapa viitoare tot pe teren propriu, cu Dinamo Bacău, un meci în care o victorie a echipei fraților Nicoliță i-ar duce pe aceștia pe locul 8.