CS Făurei și Dacia Unirea Brăila se vor întâlni în turul III al Cupei României – faza națională

CS Făurei și Dacia Unirea Brăila se vor întâlni în turul III al Cupei României - faza națională

Marţi, 27 august 2019, şi miercuri, 28 august 2019, cu începere de la ora 17:30, vor avea loc meciurile celui de-al treilea tur al fazei naţionale a Cupei României. Cele două echipe din județul Brăila rămase în competiție se vor întâlni în meci direct în această etapă a Cupei României.

În conformitate cu formatul aprobat în şedinţa Comitetului de Urgenţă din 16 iulie 2019, în această etapă au intrat în competiţie cele 30 de câştigătoare ale fazei a doua, 13 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a competiţiei Liga 3, 11 echipe din ediţia trecută a competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor, urmând a se disputa un total de 27 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie. CS Făurei s-a calificat în turul III după ce a eliminat-o în turul precedent pe Viitorul Ianca, pe care a învins-o cu 4-2 chiar pe terenul acesteia. Dacia Unirea Brăila a intrat direct în turul III al Cupei României

• CS Unirea Ungheni 2018 – CSM Avântul Reghin

*Câştigătoarea meciului din faza a doua a competiţiei va fi stabilită prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică

Conform articolului 30, punctul 9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Până în faza „16”-imilor, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj şi delegat de joc care vor fi suportate în procente egale 50%-50% de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj şi delegat de joc în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.