CS Făurei și Sportul Chiscani au pierdut meciurile jucate în deplasare la Rapid și la Tunari

Cele două echipe brăilene de Liga a 3-a au avut meciuri în deplasare, cu echipe din partea superioară a clasamentului. CS Făurei a avut o misiune imposibilă în Regie cu liderul seriei, Rapid București. Sportul Chiscani n-a ținut ritmul decât în prima repriză când au condus cu 1-0. CS Făurei, fără Bănel Nicoliță, a pierdut cu 10-1 în fața Rapidului, iar Sportul Chiscani a fost învinsă cu 3-1 de CS Tunari.

Rapid București a dominat clar meciul cu CS Făurei și au deschis scorul în minutul 12. Drăghiceanu a preluat o minge la 30 de metri și a pătruns spre poarta oaspeților și de la 17 metri, poziție centrală, a șutat în stânga lui Stavrev.

În minutul 29 Sefer a executat un corner de pe partea stângă, la prima bară, iar Matulevicius a reluat cu capul din 5 metri, pe colțul scurt, 2-0. În minutul 37 Ionuț Voicu a pătruns în careu și i-a pasat în centru lui Cârstocea, care venit lansat din spate a șutat puternic în plasa porții lui Stavrev, 3-0. În minutul 44 Sefer a pătruns pe dreapta și a centrat în fața porții, portarul Stavrev a scăpat mingea din mână și Matulevicius, pe fază, a trimis în plasă din 4 metri, 4-0. În minutul 45+1 Iliescu a trimis o pasă lungă la marginea careului, pentru Stelică Nicoliță, mingea l-a lovit în spate pe Iacob și a ajuns la Andrei Pușcașu care, de la 15 metri, fără preluare, a șutat în vinclu, 4-1.

După pauză CS Făurei a fost KO. După doar 44 de secunde din repriza a doua Rapid a majorat scorul la 5-1. Jorza a primit o minge la 30 de metri a făcut doi pași și a șutat direct în vinclu. În minutul 53, după un corner de pe stânga, mingea a ajuns la Matulevicius la 6 metri de poartă, acesta a șutat în Cloșcă și mingea a ricoșat la Jorza, iar acesta de la 4 metri a șutat sub transversală, 6-1.

În minutul 57 Matulevicius a combinat la marginea careului Jorza, a pătruns în careu în partea dreaptă și a centrat pe colțul lung de unde Hlistei a preluat și a șutat din 8 metri în stânga lui Stavrev, 7-1. Goge i-a pasat lung lui Sefer care avansează vreo 10 metri și șutează de la circa 28 de metri direct în vinclul porții apărate de Aurel Nicoliță, 8-1 în minutul 77.

În minutul 81 Jorza a pătruns în careul celor de la Făurei și Goge venit din spate a șutat din colțul careului de 6 metri, fără nici o speranță pentru Aurel Nicoliță, 9-1.

Nici n-au repus bine mingea de la centru că cei de la Rapid au recuperat, Goge a pătruns pe dreapta și a centrat în centrul careului lui Robinho, care a pivotat lângă Cloșcă și a șutat în stânga lui Aurel Nicoliță, 10-1.

CS Făurei:Stavrev (min. 60 A. Nicoliță) – M. Mocanu, Drezaliu, G. Bârsănel (min. 43 G. Cloșcă), Agache – Băicoianu, Percă – Iliescu, A. Puşcaşu, F. Roată (min. 73 Dragomir) – S. Nicoliţă.

Sportul Chiscani a deschis scorul în minutul 28 al meciului cu CS Tunari. Moldoveanu a centrat din corner, iar Alin Radu a trimis mingea cu capul în plasa porții lui Petrișor, 0-1.

În minutul 48 Mihai Ion a restabilit egalitatea după o gafă în lanț a apărătorilor echipei din Chiscani. În minutul 69 George Ivan a marcat pentru 2-1 și tot el a stabilit scorul final în minutul 80.

Sportul Chiscani: Popescu – M. Pascu, Preda, Boga, S. Sima (min. 60 Enache) – Chihaia (min. 86 Gavrilă), Honea – M. Iordache (min. 50 V. Mihai), E. Moldoveanu, A. Radu – Munteanu (min. 50 Negru).

După 21 de etape CS Făurei se află pe locul 9, cu 22 de puncte, golaveraj 21-43. Sportul Chiscani a coborât pe loc retrogradabil, fiind pe locul 13 cu 19 puncte și golaveraj 36-38.

În etapa următoare Sportul Chiscani va juca marți, 9 aprilie, de la ora 17.00, acasă cu Unirea Slobozia. CS Făurei va juca miercuri după amiază, de la ora 17.00, pe terenul din Făurei, cu CS Tunari.