CSM Galați a condus și cu 4 goluri în deplasarea de la SCM Gloria Buzău, dar în repriza a doua gazdele au întors scorul și s-au impus la 10 goluri diferență

SCM Gloria Buzău a câștigat categoric în meciul cu CSM Galați, contând pentru etapa a 22-a din Liga Națională de Handbal feminin și se menține pe locul 4 în clasament înaintea ultimelor 4 etape, având 6 puncte peste HC Dunărea Brăila, echipă aflată pe locul 5. Echipa buzoiană a făcut o repriză secundă foarte bună după ce la pauză gălățencele au condus surprinzător, scor 15-16, dar la final a fost 35-25.

Gălățencele Dacianei Balaban au condus, 0-2 în minutul 3, iar în minutul 6 Petrovic a adus echipa gazdă pentru prima dată la conducere, scor 3-2. Gazdele s-au distanțat la două goluri, dar după 8-6 în minutul 13, în minutul 18 handbalistele de la CSM Galați au reușit să înscrie de 5 ori fără să primească gol și în minutul 18 scorul era 8-11. În minutul 25 gălățencele au avut chiar 4 goluri avantaj, scor 10-14, dar la pauză scorul a fost 15-16.

În repriza secundă primele care au marcat au fost gălățencele, prin Manolachi, apoi Iuganu a egalat la 17. Manolachi și Andrița au marcat pentru CSM Galați și diferența era din nou de două goluri în favoarea echipei oaspete. Galațiul a fost la conducere ultima dată în minutul 38, scor 20-21, dar până în minutul 47 handbalistele pregătite de Daciana Balaban n-au mai marcat niciun gol, dar au primit 8 goluri de la echipa pregătită de Daniel Anca și scorul a devenit 28-21. Fetele de la Buzău s-au distanțat până la 11 goluri, scor 35-21 în minutul 60, dar ultimul gol al meciului a fost marcat de Iasmina Ichim.

SCM Gloria Buzău: Batinovic, Kelemen, Nenezic – Prkacin 10, Sîrb 4, Moroianu 4, Ilyina 3, Czeczi 3, Zamfirescu 3, Iuganu 3, Petrovic 3, Burlachenko 1, Drăgunoiu 1, Stoleru. Antrenor: Daniel Anca.

CSM Galați: Prodan, Micu, Petre – Andrița 9, Lopătaru 3, Bichir 3, Manolachi 3, Sandu 2, Prescură 2, Lazăr 1, Taivan 1, Ichim 1, Merlă, Eiler, Sava, Mancic. Antrenor: Daciana Balaban.