CSM Galați a demonstrat și la Brăila că nu are milă de nimeni în drumul spre revenirea în Liga Națională

Echipa de Divizia A a HC Dunărea Brăila a întâlnit în etapa a IV-a din seria A pe CSM Galați. Rivalitatea dintre cele două orașe nu s-a văzut și în tribune, unde niciuna dintre echipe nu a avut galerie. Gălățencele au fost însoțite de un grup de suporteri, care au aplaudat reușitele lui Balaban și Cioaric. Echipa brăileană a fost susținută în special de părinții și prietenii jucătoarelor și câțiva spectatori care nu lipsesc la nici un meci.

Brăila a început bine meciul și a condus la un moment dat și cu 3 goluri. CSM Galați a trecut prima dată la conducere în minutul 22, scor 10-11. Din acel moment echipa brăileană nu a mai condus niciodată, iar la pauză oaspetele au intrat în avantaj de 3 goluri, scor 15-18.

Repriza a doua a fost dominată de oaspete, care în minutul 49 aveau un avans de 7 goluri, scor 23-30. La acest scor tinerele jucătoare de la Dunărea Brăila au marcat de 4 ori la rând și au redus ecartul la 3 goluri. Numai că elevele Sandei Soare s-au trezit și au marcat ele de 4 ori consecutiv și au refăcut diferența de 7 goluri. Brăila nu a mai marcat decât o singură dată între minutele 51 și 60 și CSM Galați a plecat victorioasă din Polivalenta brăileană, scor 28-36 (15-18).

HC Dunărea Divizia A Brăila: Iasmina Ichim – 7 goluri, Ștefania Gheorghe -6, Ștefania Epureanu -4, Mirabela Coteț -4, Diana Gașpar -3, Amalia Terciu -2, Andreea Sandu -1 și Laura Surdu -1. Au mai jucat: Ana Caraman și Alexandra Perianu – portari, Ioana Conțu și Adelina Iordache. Alexandra Perianu a apărat două aruncări de la 7 metri la Sheiko și Balaban.

CSM Galați: Cristina Gheorghe -11 goluri, Cătălina Cioaric -9, Alla Sheiko -5, Abigail Vălean -4, Tamara Bokaric -3, Daciana Balaban -2, Cristina Clisu -1, Cristina Marcu -1.

Echipa brăileană a avut o echipă formată din jucătoare sub 21 de ani, unele chiar de 16 ani, în timp ce la CSM Galați principalele jucătoare au o experiență foarte vastă în Liga Națională.

Într-un alt meci contând pentru etapa a IV-a din Seria A, Știința Bacău a învins cu 26-20 (10-10) pe HCF Piatra Neamț.

HC Dunărea Divizia A Brăila a coborât pe locul 3 în serie, cu 6 puncte și golaveraj 119-103. În etapa următoare, ultima a primului tur, HC Dunărea II Brăila va juca în deplasare la HCF Piatra Neamț.