Dacia Unirea a învins cu 1-0 pe CS Balotești

Dacia Unirea Brăila a obținut sâmbătă dimineața primul succes din anul 2019. Elevii lui Florentin Petre au reușit să spargă gheața în meciul cu CS Balotești, câștigând cu 1-0 (0-0).

Deși și în prima repriză Dacia Unirea și-a creat câteva ocazii de poartă, cele mai mari oportunități de a marca le-au avut oaspeții. Alexandru Stoica a irosit 3-4 ocazii de a deschide scorul după ce a scăpat singur cu portarul Moldoveanu.

La jumătatea reprizei a doua echipa lui Florentin Petre a avut câteva acțiuni periculoase la poarta lui Iordan. La una dintre acestea, în minutul 70 au deschis scorul. Mușea l-a deposedat la centrul terenului pe Mihai, i-a pasat scurt lui Pleșa, care l-a găsit cu o pasă în adâncime pe Alexandru Gabriel Niță, care a preluat la 22 de metri, a intrat în careu și a șutat de la 12 metri.

În minutul 90+3 Moldoveanu a primit al doilea cartonaș galben, pentru trageri de timp și este eliminat, iar în locul său în poartă a intrat juniorul Roberto Chirilă.

Dacia Unirea Brăila: Iul. Moldoveanu – Muşea, Prunescu, Diakite, Van den Driest (min. 71 L. Coteț) – Gab. Niţă, Pleşa, Izmană, Ciucureanu (min. 90+3 R. Chirilă) – Jallow, Căruţă (min. 76 Moroianu). Antrenor: Florentin Petre

CS Baloteşti:Iordan – V. Niculae, Bragă (min. 68 Clătinici), G. Mihai, Voineag (min. 61 B. Badea), Vas. Mihai (min. 73 Paraschiv), M. Neagu, Marciuc, Al. Stoica, C. Predescu, Ov. Marin. Antrenor: Gheorghe Mihali.

În urma acestei victorii Dacia Unirea Brăila a părăsit ultimul loc în Liga a 2-a, acumulând 15 puncte după 25 de etape. În etapa următoare echipa pregătită de Florentin Petre va juca în deplasare cu Pandurii Tg. Jiu, sâmbătă, 23 martie, de la ora 11.00.