Dacia Unirea Brăila a încasat nouă goluri de la Dinamo Bacău, dar spre deosebire de ultimele meciuri au reușit să și înscrie de două ori

Dacia Unirea Brăila a marcat în primul minut al meciului din deplasare cu Dinamo Bacău, dar până la final au pierdut cu 9-2 (6-1). Singurele lucruri frumoase au fost cele două goluri spectaculoase marcate de Ghiță și Gruia, dar și de data aceasta faza de apărare a fost ”cuiul lui Pepelea”. Cele două goluri vin după 4 meciuri în care Dacia Unirea a primit 24 de goluri fără să înscrie niciunul, iar ultima dată când au marcat a fost tot în poarta celor de la Dinamo București, în meciul din turul play-out-ului.

După 45 de secunde de la startul partidei Dacia Unirea Brăila a deschis scorul în urma unei acțiuni pe partea stângă a lui Buhăescu, mingea ajuns în careu, la Adrian Ghiță, care a șutat de la 8 metri sub transversală, 0-1.

În minutul 12 Dobre a primit o pasă în adâncime, în partea stângă a atacului gazdelor, a intrat în careu și a centrat pe linia careului de 6 metri, de unde Padovei a trimis în poartă, 1-1. În minutul 27, Albu a primit o pasă la 30 de metri, a pătruns până în careu, l-a driblat și pe portarul Moisoiu și a marcat din 6 metri, lateral dreapta, 2-1. În minutul 37, după o centrare în mijlocul careului alui Curpăn, de pe partea dreaptă, Vasile Padovei a reluat din foarfecă, pe spate, sub transversală, 3-1. În minutul 39 Albu i-a pasat în dreapta lui Andrei Curpăn, care a șutat și a marcat pentru 4-1. În minutul 43, Drugă a centrat de pe partea stângă și Padovei a reluat cu capul din 6 metri în poarta lui Moisoiu, 5-1. În minutul 44, Padovei a marcat din nou, după o centrare de pe partea stângă, 6-1, rezultat cu care s-a încheiat prima repriză.

În minutul 62 Tofan a avut o pătrundere pe partea dreaptă, a centrat în careu, Ursu a șutat la poartă, Moisoiu a respins în față, iar Denis Pantelei a urmărit mingea și a șutat din 8 metri, 7-1.

În minutul 70, la o acțiune ceva mai închegată în atac a celor de la Dacia Unirea Brăila, Georgian Gruia a șutat de la marginea careului de 16 metri, și a trimis în vinclul din stânga porții, 7-2, un gol spectaculos marcat de juniorul brăilean. În minutul 74, Tofan i-a pasat în adâncime lui Marcu Buta, acesta a driblat un fundaș al brăilenilor și a șutat în dreapta, 8-2. Peste 10 minute Marcu Buta a realizat dubla, după ce a driblat doi jucători ai brăilei a pătruns spre centru și a șutat de la 12 metri, lângă bara din stânga, 9-2.

Dacia Unirea Brăila: Moisoiu – Stepanenco, Șt. Sava, Bădilaș ( min 60 B. Ene), Simion, Răileanu, Dragomir (min 46 Gruia) Borosu, Buhăescu (min 60 Gorgovan), Ghiță, Boroditenco (min 46 Orzan).

Etapa viitoare, Dacia Unirea va juca pe teren propriu cu Sporting Liești, sâmbătă, 13 mai, de la ora 18.00.