Dacia Unirea Brăila a pierdut în fața Politehnicii Timișoara la ultimul meci pe teren propriu din acest sezon

Dacia Unirea Brăila nu a reușit să încheie meciurile de pe teren propriu în acest sezon de Liga a 2-a cu o victorie, în meciul din etapa a 5-a din play-out, cu Politehnica Timișoara. Bănățenii, care vor juca barajul de menținere în Liga a 2-a, s-au impus pe malul Dunării, scor 2-4 (1-2). Meciul a fost unul deschis, în care ambele echipe au atacat și nu de puține ori s-au lăsat descoperite în apărare.

În minutul 7 Petrache a centrat de pe dreapta, la marginea careului mic, dar portarul Murariu a fost mai rapid decât Robu și a reținut. În mkinutul 10 Ursu a scăpat pe partea stângă și a centrat în fața porții de pe linia de fund a terenului, dar Fendoung a respins în corner. Lovitura de colț a fost bătută de Andrei la prima bară, iar Ursu a reluat cu capul și Moroianu a respins din nou în corner. Tot Andrei a executat și cornerul de pe partea dreaptă și a centrat pe linia de șase metri, de unde Bocșan a reluat cu capul dim plonjon și a deschis scorul, 0-1 în minutul 11.

În minutul 14 Dacia Unirea a avut o primă ocazie de a egala, la incursiunea pe partea dreaptă a lui Petrache, care a șutat de la 14 metri lateral, pe colțul lung, dar mingea a lovit bara porții timișorenilor. Mingea a revenit în teren și un fundaș al oaspeților a trimis-o în brațele portarului.

În minutul 18, la un corner din stânga, Petrache a centrat pe colțul lung, mingea a fost recentrată în fața porții de Sava, Ziepop a ratat intervenția, însă mingea a ajuns la Alexandru Duțu, în 5 metri, care a șutat și a înscris la colțul scurt, 1-1.

În minutul 20 Coua a șutat de la 20 de metri, dar fără probleme pentru Murariu. În minutul 24 Bîrnoi a trimis o pasă lungă în partea stângă, Leu a trecut pe sub minge și mingea a ajuns la Ursu, care a intrat în careu, dar a fost blocat de Moroianu care a degajat în aut.

În minutul 26 Șofran a centrat de pe dreapta și Iamandache, venit puternic din spate, a reluat cu capul de la 12 metri central lângă bara din dreapta, 1-2.

În minutul 29 brăilenii au obținut o lovitură liberă de la 23 de metri, după ce Acolatse a fost faultat. Petrache a executat lovitura liberă, dar mingea a trecut peste poartă. În minutul 33 Sava a șutat din afara careului, dar prea slab și mingea s-a scurs pe lângă poartă, iar două minute mai târziu Ursu a șutat de la 23 de metri, dar peste poarta lui Duță. În minutul 43 Petrache a centrat în careu, dar mingea trimisă cu capul de Duță, de la 10 metri, a trecut pe lângă poartă și scorul la pauză a rămas 1-2.

În minutul 47 Ursu a primit o minge la 8 metri, dar a reluat slab și Duță a reținut. În minutul 49 Robu i-a pasat în careu lui Zoua, acesta a scos la marginea careului pentru Acolatse, care a șutat la colțul scurt, dar Murariu a reținut. Două minute mai târziu Ursu a pasat în centrul careului, dar Oanea a reluat slab și Duță a degajat.

În minutul 57, Petrache a centrat din corner, de pe stânga, mingea a traversat careul și a ajuns în dreapta la Sava. Acesta a recentrat în careu și mingea a ajuns la Petrache care a șutat și mingea l-a lovit în mână pe Sofran, iar arbitrul dictează penalty. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Acolatse care a șutat în dreapta, puternic. Morariu a ghicit colțul, însă nu a ajuns la minge să o respingă, 2-2 din minutul 60.

În minutul 71 o minge aruncată înalt, de la mijlocul terenului, în careul Brăilei, Ziepop Fendoung a avut o intervenție imprudentă și Gerbi a căzut în careu, iar arbitrul a dictat penalty. Ignea a executat penalty-ul, dar a trimis pe lângă bara din stânga sa, deși Duță se aruncase în colțul opus.

În minutul 78 petrache a executat un corner de pe stânga, mingea a ajuns la Moroianu, care a șutat din 7 metri lateral, Yaya a încercat să devieze, dar portarul a respins cu piciorul, însă Yaya Zoua a fost semnalizat în poziție afară din joc.

În minutul 80 la o minge ridicată din fața careului în centru, Mera s-a bătut într-un duel cu Moroianu și Ziepop, balonul a sărit la Octavian Ursu, care a reluat din prima din 10 metri ușor lateral dreapta și a înscris, 2-3.

În minutul 83 o pasă cu călcâiul din colțul dreapta al careului, îl găsește pe Gerbi, care este faultat din spate de mocanu și se dictează penalty. Alin Ignea a executat penalty-ul pe jos, lângă bara din dreapta, 2-4.

Putea fi 2-5 în minutul 87, la un corner de pe stânga bătut de Andrei, mingea a ajuns la bara a doua, de unde Ignea a reluat peste poartă din 2 metri. După patru minute de prelungiri s-a fluierat finalul meciului, care a consființit victoria timișorenilor cu 4-2.

Dacia Unirea Brăila: Duță – Cr. Leu (Vartolomei 82′), Moroianu, Ziepop (Bg. Ene 90+3′), Mocanu – Zoua (Boroșu 89′), Acolatse – Șt. Sava, Petrache (Andr. Lascu 89′), Val. Robu – Duțu (Njopgang 89′). Antrenor: Laurențiu Ivan

Poli Timișoara: Murariu – Sofran, Mera, Bocşan, Pamfile – D. Andrei, R. Lazăr (Ignea 72′), Iamandache, Oanea (Gerbi 65′) – Bîrnoi (D. Radu 82′), Oct. Ursu. Antrenor: Nicolae Croitoru