Dacia Unirea Brăila s-a înclinat și în fața celor de la Sporting Liești

Vineri, 9 septembrie,d e la ora 17.00, în prezența a circa 150 de spectatori, Dacia Unirea Brăila a jucat primul meci oficial pe teren propriu din acest sezon competițional. În etapa a 3-a din Liga a 3-a, seria a II-a, Dacia Unirea Brăila a întâlnit pe Sportinfg Liești, într-un duel al echipelor care nu reușise să înscrie niciun gol în primele etape. În duelul de pe Municipalul brăilean ambele echipe au spart gheațăa și au marcat, dar victoria a revenit echipei din Liești, scor 1-4 (0-4).

Brăilenii au părut că încep bine meciul de pe Municipal și în primele 6 minute s-au instalat în terenul oaspeților și au avut o posesie bună. În minutul 7, pe un contraatac, Iordache a pasat în stânga pentru Mihu, acesta a trimis pe lângă Butunoiu și mingea a ajuns la Viorel Costea, care a trimis în poarta goală, din 7 metri, 0-1.

În minutul 10, Costea a rămas singur cu portarul brăilenilor, dar acesta a deviat mingea în lateral la șutul atacantului oaspeților. În minutul 12 Alin Simion a executat o lovitură liberă din lateral stânga, a centrat în careu, dar Brăneț a ieșit și a boxat de la 10 metri. Un minut mai târziu oaspeții ratează o ocazie cu poarta goală. Iordache interceptează o minge pasată greșit de portarul Butunoiu, a centrat în fața porții, iar Grigoraș, din 8 metri, a trimis peste poarta goală.

În minutul 19 oaspeții și-au majorat avantajul. Iordache a pasat în stânga pentru Marius Sevastrian, acesta a intrat în careu și a șutat pe colțul scurt, 0-2.

În minutul 21 Grigoraș a centrat de pe partea dreaptă, mingea l-a depășit pe portarul Butunoiu și a ajuns pe capul lui Gicu Iordache, care din 3 metri a marcat cu capul, 0-3.

La un minut după golul 3 al oaspeților, Duțu a șutat puternic de la 22 de metri, Brăneț a respins în față, apoi Maftei a trimis în corner. În minutul 27 Simion a centrat de pe dreapta, iar Vartolomei a reluat cu capul de la 12 metri, peste poarta lui Brăneț.

În minutul 37 Mohoriță a centrat în careu, iar Andrei Mihu a reluat cu capul de la 10 metri, 0-4.

În minutul 42 Sevastian a șutat din careu, pe colțul scurt, dar Butunoiu a respins în corner. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-4, după ce în minutul 44 brăilenii au mai avut un șut la poartă, a lui Tiomela, de la 25 de metri, însă mult peste poartă.

Brăilenii au început bine și partea a doua a meciului, iar în minutul 48 au avut o primă ocazie mare de a marca. Robu a centrat de pe partea stângă, iar Vartolomei a reluat cu capul din 6 metri, dar mingea a lovit bara transversală. în minutul 52 Timoela a șutat din nou din afara careului, dar mult pe lângă poartă. Un minut mai târziu Iordache a centrat dintr-un corner de pe stânga, iar lovitura de cap a lui Costea, din 6 metri, a fost respinsă în corner de portarul Brăilei. În minutul 57 Vartolomei a șutat de la 18 metri, lateral dreapta, dar a trimis pe cdirecția portarului brăneț, care a reținut fără probleme.

În minutul 62 Duțu i-a pasat lui robu, în careu, air acesta a fost faultat de un fundaș al oaspeților și ”centralul” Andreea ene a dictat penalty. Valentin Duțu a executat lovitura de la 11 metri, în dreapta portarului, care a ghicit colțul, dar nu a putut para șutul și Dacia Unirea a marcat primul gol în actualul sezon de Liga a 3-a.

În minutul 78, la centrarea lui Duțu, Robu a reluat din 6 metri, lateral, dar Brăneț a respins. În minutul 85, după o eroare a lui Lixăndrică, Călin a interceptat și a șutat de la 18 metri, dar pe lângă poarta brăilenilor și meciul s-a terminat cu scorul de 1-4.

Dacia Unirea Brăila: Butunoiu – Sava (min. 46 Stepanenco), Lixăndrică, Bădilaș, Simion, Vartolomei (min. 75 Voica), Timoela, Boroșu, V. Robu, Duțu, Ghiță (min. 46 Răileanu).

Sporting Liești: A. Brăneț – Ștefănescu (min. 63 Hodorogea), Maftei (min. 46 David), Cucu, Sevastian, Mihu, Chiriac (min. 46 Munchiu), Mohorîță (min. 63 Angheluță), Iordache, Grigoraș (min. 73 Călin), Costea.

După 3 etape Dacia Unirea Brăila este pe locul 10 în clasament, fărăniciun punct, iar Sporting Liești a acumulat 4 puncte și are un golaveraj de 4-2. În etapa a 4-a, Sporting Liești va juca tot în deplasare, al CSM Focșani. Dacia Unirea Brăila va juca etapa viitoare pe terenul nou promovatei de la Voința Limpeziș, o altă echipă fără niciun punct după 3 etape.