Dacia Unirea nu putea emite prea mari pretenții în meciul cu Academica Clinceni

Sâmbătă dimineață, în primul meci din acest an pe teren propriu, Dacia Unirea Brăila a întâlnit pe Academica Clinceni, echipă aflată pe locul 2 în Liga a 2-a. Cotată practic fără nici o șansă în acest meci, echipa lui Florentin Petre a dat dovadă de multe ori de ambiție și dăruire, reușind un joc mai bun decât în etapa trecută. Echipa brăileană și-a creat și câteva ocazii de gol, însă lipsa unui vârf autentic s-a făcut simțită și în acest joc.

În primele 10 minute ale jocului elevii lui Florentin Petre au fost periculoși în preajma porții oaspeților. Ciucureanu a șutat din colțul careului de 16 metri pe lângă poartă, apoi Pleșa a reluat o respingere a oaspeților, peste poarta apărată de Ureche, de la circa 11 metri. În minutul 26 Moroianu i-a pasat în față, pentru Căruță, care talonat de doi adversari a fost deposedat de Patriche.

În minutul 30, pe fondul unei perioade mai bune de joc a oaspeților, aceștia ua deschis scorul. Pârvulescu a executat un corner de pe partea dreaptă, a centrat în careu, Patriche a trimis cu capul, în duel cu Moroianu, la prima bară, iar Florin Achim a șutat din 4 metri, la colțul lung, 0-1.

În minutul 33 oaspeții puteau să-și majoreze avantajul. Pârvulescu a executat o lovitură liberă din lateral dreapta, a centrat pe colțul lung, Patriche a trimis cu capul în centrul careului, iar Găină a reluat cu capul din 6 metri peste poarta lui Moldoveanu.

În repriza a doua tot oaspeții au fost mai periculoși în ofensivă. În minutul 56 Dumitru i-a pasat în careu lui Olariu, care l-a driblat pe Prunescu, dar a șutat în portarul Moldoveanu, din 6 metri.

În minutul 60 portarul Moldoveanu a driblat doi adversari în propriul careu, apoi a trimis o degajare lungă pentru Gabriel Niță, dar acesta a căzut la marginea careului, în duel cu Patriche, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Oaspeții au repus din colțul careului de 6 metri, mingea a ajuns la Achim, care a trimis o pasă prin deviere pentru Paul Pîrvulescu, iar acesta a șutat de la 7-8 metri, pe colțul scurt, și a marcat cu toată opoziția lui Moldoveanu, 0-2 din minutul 61.

În minutul 84 Robert Ion a scăpat spre poarta gazdelor, a intrat în careu, dar Moldoveanu a ieșit în întâmpinare și a respins în lateral cu piciorul, iar Coteț a degajat. Ultima ocazie de gol a aparținut oaspeților, în minutul 90. Robert Ion a centrat în careu, dar reluarea lui Buziuc din 9 metri a fost respinsă în lateral de Moldoveanu.

Dacia Unirea Brăila: Iul. Moldoveanu – Gab. Niţă (min. 71 Daniel Mihalcea), Pleşa, Prunescu, Muşea – Coteţ, Izmană – Sahru, Căruţă (min. 77 V. Robu), Ciucureanu (min. 46 Subțirică) – Moroianu. Antrenor: Florentin Petre

Academica Clinceni: G. Ureche – Fl. Achim, Găină, Patriche, Mih. Dobrescu – Paţurcă, Horşia (min. 46 Buziuc), Cr. Dumitru (min. 65 Marrone), Vas. Olariu – Rob. Ion, P. Pârvulescu (min. 71 Vlad Mihalcea). Antrenor: Ilie Poenaru

Dacia Unirea a rămas pe ultimul loc, cu 12 puncte. În etapa viitoare echipa lui Florentin Petre va juca în deplasare la liderul Sportul Snagov.