Debut cu dreptul pentru Viitorul Ianca în Liga a 3-a

Echipa pregătită de Laurențiu Ivan a câștigat cu 1-0 (1-0) meciul cu CS Tunari

Viitorul Ianca a început cu dreptul sezonul 2019-2020 din Liga a 3-a. Echipa pregătită de Laurențiu Ivan a câștigat cu 1-0 (1-0) meciul cu CS Tunari, în prima etapă din seria a II-a a Ligii a 3-a.

Meciul a început într-un ritm alert. În minutul 9 Viitorul Ianca a deschis scorul. Alin Radu a scăpat spre poartă, din centr a intrat în lateral dreapta și din unghi a trimis un șut centrare pe colțul lung, peste portarul Fulga, 1-0. Oaspeții au preluat inițiativa, având o posesie mai bună, dar gazdele au ripostat. În minutul 14 Cazan a șutat de la 22 de metri, dar portarul oaspeților a reținut de la colțul lung, în doi timpi. În minutul 19 Vasile a șutat de la distanță, dar peste poarta lui Mitrea. În minutul 22 Dima a executat o lovitură liberă de la 22 de metri și a șutat peste zid, dar și peste poartă. În minutul 30 Iordache a trimis cu capul, din 8 metri, peste poarta lui Mitrea. Un minut mai târziu, Marius Dima a executat o lovitură liberă din preajma careului, dar mingea a trecut puțin peste poartă. Oaspeții au încercat să se apropie de poarta lui Mitrea, dar apărarea gazdelor s-a descurcat foarte bine și nu a lăsat culoare spre poartă și scorul la pauză a rămas 1-0.

În repriza a doua oaspeții au intrat mai determinați și cu dorință de a egala, dar atacurile lor s-au oprit în apărarea bine organizată a echipei din Ianca. În minutul 65 Dima a executat o nouă lovitură liberă de la 18 metri, dar șutul său a fost deviat în corner de Fulga. În minutul 73 Postolea a alunecat și a pierdut o minge la 30 de metri, Cristea a recuperat și a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în careu, dar Mitrea a ieșit și a reținut. În minutul 75, Dima a avut o nouă lovitură liberă,
după un fault obținut de Cazan, dar de data aceasta a șutat în zid.

Minutul 78 avea să aducă două ocazii, câte una la fiecare poartă. Mai întâi Olenic a șutat de la 18 metri în bara din dreapta portarului Fulga. Oaspeții au pornit pe contraatac. Neculai a scăpat spre poarta lui Mitrea, dar a fost ajuns de Stănciulescu care l-a deposedat corect la marginea careului. Până la final oaspeții au alergat după egalare, dar jucătorii lui Ivan a știut să țină mingea departe de propria poartă și și-au trecut în cont toate cele trei puncte.

Viitorul Ianca: Mitrea – L. Coteț, G. Preda, Ad. Postolea, Stănciulescu – Colniceanu (min. 90 Păvălache), Olenic, M. Dima, A. Radu (min. 46 M. Coman) – Al. Buzatu, D. Cazan (min. 76 Ndigwe). Antrenor: Laurențiu Ivan

CS Tunari: Fulga – Ciortan (min. 74 Al. Neculai), Iordache, Oșca, Barabaș – Drăgan, Fl. Vasile (min. 81 Ionescu), M. Adăscăliței, V. Ioniță (min. 76 Dogaru)- V. Cristea, V. Bucă. Antrenor: Ștefan Odoroabă

Etapa viitoare, sâmbătă, 31 august, de la ora 18.00, Viitorul Ianca va juca tot pe teren propriu, cu Metalul Buzău.