Două goluri frumoase marcate de Dacia Unirea Brăila, dar insuficiente pentru un rezultat pozitiv cu Dinamo Bacău

Dacia Unirea Brăila are și ghinion, nu numai neputință. Echipa brăileană a pierdut pe teren propriu meciul cu Dinamo Bacău, scor 2-4 (1-1) după ce a fost penalizată cu un penalty destul de ușor acordat și din minutul 52 a rămas în 10 oameni, portarul Moisoiu fiind eliminat pentru un fault la 17 metri, în calitate de ultim apărător.

Meciul de pe stadionul Municipal din Brăila a fost început destul de curajos de echipa brăileană, care nu s-a baricadat în apărare așa cum a făcut-o în alte meciuri. În minutul 14 Edmilson Ipemboussou a scăpat singur spre poartă, dar Anton a ieșit și a degajat cu piciorul. În minutul 16 Ciumașu a centrat în careu, dar Dobre a reluat de la 10 metri peste poartă. În minutul 18 Răileanu a pasat în dreapta la Ghiță, dar acesta a fost blocat în momentul șutului. În minutul 20 Tofan a reluat de la 6 metri, peste poartă. În minutul 28 Ipemboussou a intrat în careu, dar a lovit mingea defectuos și mingea a ieșit în aut de margine. În minutul 36 Dobre a șutat de la 17 metri peste poartă. În minutul 39 Drugă a șutat de la 16 metri, lateral stânga, dar mingea a lovit bara transversală.

În minutul 42 Dobre a lobat peste portar și Bădilaș a scos de pe linia porții, dar la semnalizarea tușierului, arbitra de centru a dictat penalty pentru Dinamo Bacău. Lovitura de pedeapsă a fost executată și transformată de Dudu Drugă, 0-1.

În minutul 45+2 corner executat de pe stânga de Mendez, care a centrat în careu, pe bara a doua, Sava a trimis la 6 metri, în stânga, la Adrian Ghiță, care a șutat puternic, pe colțul scurt, aproape de vinclu, 1-1.

În minutul 50, la o pasă în adâncime, portarul Moisoiu a ieșit imprudent în afara careului și l-a faultat pe Padovei. Lovitura liberă a fost executată de Drugă, care a șutat peste zid, la colțul scurt, aproape de vinclu, 1-2 din minutul 54.

În minutul 56, corner de pe dreapta, executat de Ciumașu, centrare la bara a doua, iar Padovei a reluat cu capul din 6 metri în poarta apărată de Zaharia, 1-3.

În minutul 60, la un corner de pe partea dreaptă, dar Buhăescu a reluat din 6 metri, pe lângă poartă.

În minutul 61, la o centrare de pe dreapta a lui Curdan, Ciumașu a trimis cu capul din 9 metri, în poarta brăileană, 1-4.

În minutul 68 Ipemboussou a încercat un lob peste portarul Anton, din colțul careului de 16 metri, dar minfgea a trecut pe lângă poartă. În minutul 73, Cimașu a pasat pentru Drugă, dar acesta a șutat peste poartă, din 8 metri, lateral stânga. În minutul 75 Buhăescu a șutat de la 18 metri, puțin pe lângă poartă.

În minutul 87, o pasă în adâncime a lui Carnișcă, pentru Sava, care a pasat la marginea careului de 16 metri pentru Ipemboussou, iar acesta a șutat din prima aproape de vinclu porții lui Anton, 2-4.

În minutul 90+1 Drugă a centrat în careul brăilenilor, dar Ștefan a reluat din 6 metri peste poartă și scorul final a rămas 2-4.

Dacia Unirea Brăila: Moisoiu – Spetanenco, Șt. Sava, Bădilaș, Simion – Răileanu (min. 59 B. Ene), Mendez, Boroșu (min. 46 Dragomir), Buhăescu (min. 73 Carnișcă)- Ipemboussou, Ghiță (min. 53 Zaharia).

Etapa următoare, Dacia Unirea Brăila va juca în deplasare, vineri, 14 aprilie, cu Sporting Liești.