Duminică s-a desfășurat a doua ediție a Semimaratonului Brăila

Duminică, 26 septembrie, Brăila a găzduit a doua ediție a Semimaratonului, după un an de pauză forțat de pandemie. La ediția din acest an s-au înscris aproximativ 500 de alergători, atât din Brăila cât și din alte județe, dar și din străinătate. Semimaratonul Brăila – 2021 a avut ca scop și susținerea a patru cauze umanitare.

Deși Semimaratonul Brăila 2021 nu a fost o competiție, s-au întocmit și clasamente. Astfel, la semimaraton pe primele 3 locuri s-au clasat Daniel Coca, Adrian Anghel (ambii din categoria de vârstă 35-49 ani), iar pe locul 3 s-a clasat Radu Surugiu, de la categoria peste 50 de ani. Cel mai bun timp realizat de o alergătoare la semimaraton a fost Carmen Postolache, de la categoria peste 50 de ani.

La cros, pe primele 3 locuri s-au clasat Eugen Cătălin Gheorghe, Cristian Nicolae și Raluca Ene.

În cursa brăilenilor activi adulți pe cel mai bun timp a fost realizat de Paul Pavlov, urmat de Mădălin Stoica și Mircea Gabriel Bogdan, toți de la categoria 18-34 de ani. Ramona Ștefănescu a avut cel mai bun timp în această cursă.

La adolescenți, pe primele 3 locuri s-au clasat Rareș Mutu, Andrei Neagu și Horia Dună. Alexandra petrică a avut cel mai bun rezultat dintre alergătoarele cu vârsta între 15-17 ani.

Printre alergători s-a numărat și militarul Laurențiu Cobzaru, care a alergat în bocanci de armată și a avut al 42-lea timp din 93 de participanți la proba de 21 km.

Imagine

Toți participanții adulți au plătit o taxă și primit un kit de concurs, constând într-un tricou și o medalie, dar și produse de hidratare după cursă. De asemenea, toți participanții au prezentat la start certificatul verde, conform informațiilor oferite de Aurora Rizea, unul dintre organizatorii Semimaratonului. Cele 4 cauze umanitare sunt: ”SOS Autism”, Asociația ”Trebuie”, iluminatul Palatului Lyra și o Tabără de știință care să fie organizată în Brăila.

Sursa: Realitatea de Braila