Dunărea Brăila a câștigat cu 29-27 amicalul cu HCM Slobozia

Dunărea Brăila a jucat astăzi un meci de pregătire în compania nou promovatei în Liga Națională, HCM Slobozia. După un meci destul de echilibrat, în care echipa lui Aurelian Roșca a condus aproape tot timpul, Dunărea s-a impus cu 29-27 (14-14).

Dmitrovic a marcat primul gol al meciului apoi Czeczi a marcat pentru 2-0. În minutul 16 Udriștioiu a marcat pentru 9-5 și a dus Brăila la 4 goluri avans. Oaspetele s-au apropiat și în minutul 26, brăileanca Gabriela Moldoveanu a adus echipa din Slobozia la conducere, scor 12-13. Oaspetele au mai condus în minutul 28, scor 13-14, dar ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Alina Czeczi și la pauză scorul a fost egal, 14-14.

Imediat după pauză Tamires Morena a adus din nou Brăila la conducere, apoi Slobozia a marcat de două ori consecutiv și au revenit în avantaj. Ultima dată când au condus fetele lui Covaciu a fost în minutul 38, scor 18-19. În minutul 42 cele două echipe au fost pentru ultima dată la egalitate, scor 20-20, iar în minutul 49 s-a refăcut avansuld e 4 goluri, scor 26-22. Cea mai mare diferență de scor s-a înregistrat în minutul 56, când Axinte a marcat pentru 29-24, dar în finalul meciului Slobozia a mai înscris de 3 ori și a redus handicapul la două goluri la finalul de meci, scor 29-27.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Aneta Udriștioiu – 9 goluri, Bianca Tiron – 5, Alina Czeczi -4, Marina Dmitrovic -4, Bojana Milic -2, Morena Tamires -2, Diana Axinte -1, Iasmina Ichim -1, Nicoleta Safta -1.

Pentru HCM Slobozia au marcat: Jlezi -4, Georgescu -4, Toma -4, Oblan -3, Vacariu -3, Ivan -2, Moldoveanu -2, Vârtic -2, Obedeanu -2, Naumenko -1.

Următorul meci amical pentru Dunărea Brăila este programat vineri, 16 august, tot în Polivalenta brăileană, de la ora 18.00, când va întâlni pe CS Mioveni.