Dunărea Brăila a făcut o repetiție cu public înaintea meciului de duminică cu CSM București

Miercuri după amiază, HC Dunărea Brăila a întâlnit pe CSM Slatina într-un meci contând pentru etapa a 21-a din Liga Florilor. Meciul a fost controlat de la cap la coadă de echipa pregătită de Costică Buceschi și Cristian Cezar Preda, care a învins cu 37-21 (19-13), cea mai categorică victorie obținută de echipa brăileană în acest sezon și al doilea meci în care a marcat 37 de goluri după cel din deplasare cu SCM Craiova.

HC Dunărea Brăila a început în forță și în minutul 4 conducea cu 4-0. Oltencele au redus handicapul a două goluri, 6-4, dar la jumătatea primei reprize Lupei a dus echipa brăileană pentru prima dată la 6 goluri avans. În minutul 23 echipa antrenată de Adrian Chiruț a redus diferența la 3 goluri, scor 14-11, dar Quintino a refăcut diferența de 6 goluri în minutul 29, scor 19-13, rezultat care avea să se consemneze și la finalul primelor 30 de minute ale meciului.

HC Dunărea a început repriza secundă cu 6 goluri marcate fără să primească niciunul până în minutul 40, diferența mărindu-se la 12 goluri, 25-13. Coman a oprit seria de goluri a echipei gazdă, dar la jumătatea părții a doua a meciului diferența a ajuns la 14 goluri, 29-15. Cea mai mare diferență de scor a fost de +17 goluri, înregistrată prima dată în minutul 57, când Kanaval a marcat pentru 35-18. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Venancio, cu 15 secunde înaintea finalului, stabilind rezultatul final, 37-21.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat toate jucătoarele înscrise pe foaia de joc, mai puțin cei trei portari. Golghetera meciului a fost Marija Kanaval cu 8 goluri, urmată de Venancio -5, Gonzalez -4, Lupei -4, Balog -3, Lavko -3, Shmelzer -2, Udriștioiu -2, Severin -2, Liscevic -1, Quintino -1, Da Rocha -1, Sazdovska -1. Pessoa a avut 7 intervenții reușite, Șerban a avut 3 intervenții, iar Caraman a avut 3 intervenții. De remarcat că Liscevic a jucat accidentată la mâna stângă, dar și-a dorit să joace în acest meci chiar și cu o singură mână și a făcut-o foarte bine în cele peste 19 minute cât a fost pe terenul de joc.

HC Dunărea a urcat pe locul 4, cu 43 de puncte, devansând pe SCM Gloria Buzău, cel puțin până la meciul acestora cu Minaur Baia Mare, care va avea loc joi, 20 aprilie. Următorul meci al Dunării Brăila va fi duminică, 23 aprilie, de la ora 16.45, în Sala Polivalentă din Brăila, cu CSM București, meci care contează pentru etapa a 23-a. Meciul din etapa a 22-a, în deplasare, cu Dacia Mioveni, se va juca miercuri, 26 aprilie.