Dunărea Brăila a învins cu 26-22 pe HC Zalău, în etapa a II-a din Liga Florilor

Joi, 01.09.2022, HC Dunărea Brăila a disputat a doua etapă din noul sezon competițional al Ligii Florilor MOL, acasă, împotriva echipei HC Zalău. Echipa pregătită de Neven Hrupec s-a impus cu 26-22 după ce la pauză scorul a fost 13-12 în favoarea Brăilei. După această victorie, Dunărea Brăila se află pe locul 5 în clasament, cu 4 puncte, la egalitate de puncte și golaveraj cu Gloria Bistrița și Măgura Cisnădie.

Prima repriză nu a fost una tocmai bună pentru echipa din Brăila, care a fost condusă aproape 25 de minute, primul gol al gazdelor fiind marcat în minutul 5, de Larisa Araujo. În minutul 15 HC Zalău conducea surprinzător la Brăila, scor 4-8. Brăila a început să revină și a egalat la 10 în minutul 23, iar Zalăul a mai condus o singură dată, 10-11, după golul marcat de Berbece. Balog și Da Rocha de două ori, au adus Brăila în avantaj, scor 13-11 în minutul 27, iar până la pauză a mai marcat o singură dată Zalău, tot prin Berbece și astfel după 30 de minute scorul a fost 13-12.

După pauză Da Rocha a marcat primul gol, scor 14-12. În minutul 35 Bujor a înscris un gol de la 10 metri, aproape de vinclul porții, scor 15-14, iar în minutul 47 diferența s-a mărit la 4 goluri în favoarea Brăilei, scor 19-15, după un gol marcat de Severin. Zalăul s-a mai apropiat de două ori la două goluri, 20-18 și 21-19, scor la care Mihart a primit a treia eliminare și a fost trimisă în tribună. Da Rocha și Araujo au refăcut diferența de 4 goluri în favoarea Brăilei, 23-19, în minutul 56. În minutul 59 De Souza a marcat pentru 26-21, cea mai mare diferență din meci, iar rezultatul final a fost 26-22, ultimul gol al meciului fiind marcat de Lazic.

Au marcat pentru Brăila: Gomes Da Rocha – 7 goluri, Fais Munhoz Araujo -5, Balog -3, Shteriova -3, Severin -2, Lavko-2, Sazdovska -1, Liscevic -1, De Souza -1, Kanaval -1.

Pentru Zalău au marcat: Berbece – 5 goluri, Stamin -5, Mihart -3, Marin -3, Lazic -3, Mărginean -1, Nichitean -1, Bujor -1.

”Vreau să muțumesc echipei pentru cele trei puncte, știam că meciul cu Zalăul va fi unul greu, chiar dacă în acest moment avem multe jucătoare de calitate. Am început meciul cu multe greșeli în atac dar apărarea a fost bună. În final sunt fericit că avem cele trei puncte. Urmează ca mâine de dimineață să plecăm în deplasare, începând astfel pregătirile pentru al doilea meci din această săptămână” a declarat antrenorul echipei Dunărea Brăila, Neven Hrupec.

În etapa a III-a, duminică, 4 Septembrie 2022, de la ora 17:30, HC Dunărea va juca în deplasare, în Sala Traian din Râmnicu Vâlcea, împotriva echipei SCM Rm. Vâlcea, echipă care are tot 4 puncte după gouă etape, dar golaveraj +10, față de +4 al Brăilei. HC Zalău este pe locul 12, fără niciun punct, golaveraj -8, iar în etapa viitoare va juca pe teren propriu, duminică, de la ora 11.00, cu Dacia Mioveni.