Dunărea Brăila a învins pe Corona Brașov și s-a calificat în Final 4-ul Cupei României

Joi seara, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibași din Brașov, SCM Corona Brașov și HC Dunărea Brăila s-au întâlnit în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Deși diferența de valoare era una evidentă, între o echipă de Divizia A și una care se luptă pentru clasarea pe un loc de Cupe Europene, meciul a fost unul destul de echilibrat, chiar dacă Brăila a condus în permanență din minutul 8 până la final și nu a reușit să se distanțeze  la mai mult de 5 golurti pe parcursul meciului.

Corona Brașov a marcat primul gol al meciului prin Munteanu și a mai condus de 3 ori, ultima dată la scorul de 4-3, în minutul 7, după un gol marcat de Lăcătuș. Brăila a trecut la conducere în minutul 8, scor 4-5, după un gol marcat de Schmelzer. În minutul 20 Dunărea s-a distanțat prima dată la 5 goluri, scor 7-12, și se părea că va fi un galop de sănătate pentru echipa lui Costică Buceschi. Gazdele au revenit în joc și au redus handicapul la două goluri pe finalul reprizei, 13-15, dar după 30 de minute Brăila a intrat în avantaj de trei goluri la vestiare, scor 13-16.

După pauză Corona a marcat primele două goluri, prin Marin și Dombaxe, și s-a apropiat la un singur go, dar după 17-18 în minutul 36 Quintino și Gonzalez au refăcut diferența de 3 goluri de la pauză, 17-20 în minutul 41. Corona s-a mai apropiat o dată la un gol, scor 19-20, în minutul 44, dar în minutul 48 Dunărea s-a desprins la 4 goluri după reușita Anetei Udriștioiu. În minutul 54 Moraru a marcat pentru 24-25 și speranțele gazdelor au renăscut, dar două goluri marcate de Lavko și unul de Lupei au făcut ca în minutul 57 scorul să devină 24-28. Ultimele două goluri ale meciului au fost marcate de gazde, prin Munteanu și Vacariu, iar rezultatul final a fost 26-28.

Pentru Corona Brașov au marcat: Lasm – 5 goluri, Voica -4, Dombaxe -3, Vacariu -3, Dumitrașcu -2, Moraru -2, Munteanu -2, Marin -2, Berbece -1, Gandulfo -1, Lăcătuș -1.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Udriștioiu – 5 goluri, Quintino -4, Liscevic -3, Lavko -3, Schmelzer -3, Gonzalez -3, Lupei -3, Kanaval -2, Venancio -2.

Celelalte echipe calificate în Final Four-ul Cupei României sunt: CSM București, CSM Tg. Jiu și Gloria 2018 Bistrița – Năsăud.