Dunărea Brăila doar egal cu Gloria Buzău

Dunărea Brăila a încheiat turul Ligii Florilor la handbal feminin cu un egal pe teren propriu, în fața Gloriei Buzău. După un meci echilibrat, în care ambele echipe au condus, scorul final a fost 26-26.

Confruntarea din etapa a XIII-a a Ligii Florilor dintre HC Dunărea Brăila și Gloria Buzău a fost pe lângă una a orgoliilor și una cu miză mare pentru ambele echipe. Buzoiencele luptau pentru a se menține aproape de locurile de cupe europene, iar Brăila pentru ieșirea din zona retrogradării.

Primele care au marcat au fost oaspetele. Brăila a trecut prima dată la conducere în minutul 9, când Alina Vătu a marcat pentru 5-4. Cu trei minute înaintea pauzei Gloria a reușit să se distanțeze la 3 goluri, scor 10-13, dar Tudor și Berescu au redus handicapul la un singur gol. Rezultatul pauzei a fost stabilit de Khavronina în final de repriză. Oaspetele au intrat în avantaj de două goluri la pauză, scor 12-14.

Repriza secundă a început mult mai bine repriza a doua și în minutul 36 au preluat conducerea, scor 16-15. Șase minute mai târziu Dunărea s-a distanțat prima dată la două goluri, scor 20-18.

După 23-21 în minutul 48 Buzăul a marcat trei goluri legate și a revenit la conducere. Ultimele 10 minute ale meciului au fost de infarct. Ambele echipe au condus pe tabela de marcaj, dar au și irosit multe atacuri. Ultimul atac al meciului a fost al Brăilei, dar Nicoleta Tudor a aruncat în blocaj și mingea a trecut apoi pe lângă poartă și meciul s-a terminat la egalitate.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Alina Vătu – 8 goluri (3 de la 7 m), Ana-Maria Berescu -6, Diana Axinte -4, Nicoleta Safta -3, Natasha Krnic -2, Nicoleta Tudor -1, Elena Dache -1, Cristina Gheorghe -1.

Marina Razum a avut 13 intervenții reușite, dintre care 3 la aruncări de la 7 metri, iar Gabriela Dobre o intervenție. Au mai jucat: Cătălina Preda, Diana Munteanu, Elena Manea și Iryna Shutska.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Khavromina -10 goluri (1 de la 7 m), Gedroit -3, Leahu -3, Ilyna -3, Nan -3, D. Predoi -2, A. Predoi -2.

HC Dunărea Brăila a încheiat turul acestei ediții de campionat pe locul 11, cu 8 puncte și golaveraj 273-309, la șase puncte de CSM Slatina. În prima etapă a returului HC Dunărea Brăila va juca pe teren propriu cu SCM Craiova, miercuri, 30 ianuarie.