Fără cele 4 brazilience care au fost la JO de la Tokyo, HC Dunărea a terminat la egalitate meciul cu Dacia Mioveni

HC Dunărea Brăila a jucat în această dimineață primul meci amical cu public, după mai bine de un an și jumătate în care publicul nu a avut acces în sală la meciurile de handbal. În deschiderea meciului a fost prezentat lotul de jucătoare care va aborda sezonul 2021-2022, singura absentă fiind  Ana Paula Rodrigues Belo. Nici celelalte trei componente ale naționaleiu Braziliei care au participat la Jocurile Olimpice de la tokyo nu au jucat, dar au fost prezente la sală, ele sosind la Brăila cu câteva ore înaintea meciului și nefiind acomodate cu fusul orar. Nici Jacobsen nu a fost utilizată, ea fiind ușor accidentată după amicalul de la Buzău.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu ratări de ambele părți, până în minutul 14, când HC Dunărea s-a desprins la 3 goluri, scor 7-4. În minutul 19 Safta a marcat pentru 10-5, cea mai mare diferență de scor din meci. A urmat o perioadă de 9 minute în care fetele lui Morten Soubak nu a marcat niciun gol și Mioveniul s-a apropiat la două goluri. Kanaval a făcut 11-8, după care oaspetele au marcat de două ori și la pauză scorul a fost 11-10.

După pauză Brăila a marcat primele două goluri, prin Quintino și Kanaval, iar Mioveni a marcat prima dată în minutul 34. În minutul 43 Kanaval a marcat pentru 16-12, după care Dacia Mioveni a marcat de 5 ori la rând și a trecut la conducere în minutul 49, scor 16-17. Da Rocha a egalat la 17 în minutul 51, și Udriștioiu a adus din nou Brăila în avantaj. Cu un minut înaintea finalului Lisevska a marcat de la 7 metri pentru 21-22, iar în ultimul minut Da Rocha a egalat la 22.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Kanaval -8, Da Rocha -5, Udriștioiu -4, Safta -3, Coteț -1, Quintino -1. În poartă au apărat câte 20 de minute: Pessoa, Șerban, Caraman. Au mai jucat: Terciu, Kurtovici, Sazdovska, Epureanu. Nu au jucat: Jacobsen (accidentată), Da Silva Vieira, Tamires, L. Araujo, Rodrigues.

Pentru Dacia Mioveni au marcat: Lisevska -5 goluri, R. Niculae -4, Vizuete -3, Boian -3, Cîrjan -3, Bancu -2, Lazăr -1, I. Ivan -1.

Luni, 16 august, HC Dunărea va pleca în Danemarca unde vor juca trei meciuri amicale cu echipe din țara natală a antrenorului echipei brăilene.