Duminică, de la ora 11.00, în Sala Polivalentă Danubius din Brăila, CSM Galați a întâlnit pe Gloria 2018 Bistrița Năsăud, în etapa a V-a din Liga Florilor. Bistrițencele nu le-au dat nicio șansă fetelor de la Galați și după ce le-au marcat 25 de goluri în prima repriză, s-au impus la final la 16 goluri diferență, scor 25-41 (13-25).

Galațiul a condus doar de trei ori, în starul partidei, 1-0, 2-1 și 3-2, ultima dată în minutul 3, după care Bistrița a preluat conducerea, 3-4. Lopătaru a marcat pentru 4-4, după care Gloria s-a instalat la cârma meciului și s-a distanțat la 4 goluri, 4-8, în minutul 9. În minutul 13 Pristavița a marcat pentru 6-12, iar în minutul 16, scorul era 7-15, după două goluri marcate de Posavec. Diferența s-a majorat până la 13 goluri în minutul 30, când Striukova a marcat pentru 12-25. Ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Taivan, pentru gălățence.

În repriza a doua fetele antrenate de Horațiu Pașca nu au mai forțat și diferența s-a menținut în intervalul 11-13 goluri până în minutul 42, când Seraficeanu a marcat pentru 18-32. Gălățencele au redus diferența la 12 goluri, câte erau și la pauză, iar după 22-34 în minutul 49, Bistrița a marcat de 5 ori la rând și s-a distanțat la 16 goluri, 22-39 în minutul 55. Cu două goluri marcate de Striukova, Gloria Bistrița a trecut de 40 de goluri marcate în meciul cu echipa din galați și a câștigat cu 25-41.

Pentru CSM Galați au marcat: Lopătaru -6 goluri, Bichir -5, Taivan -5, Andrița -4, Mureș -2, Eiler -1, Mancic -1, Ichim -1.

Pentru Gloria Bistrița Năsăud au marcat: Bianca Bazaliu – 6 goluri, Nicoleta Dincă – 5, Sonia Seraficeanu – 5, Nina Zulic – 5, Zeljka Nikolic – 4, Tamires Morena De Araujo – 4, Florina Chintoan – 4, Nataliia Striukova – 3, Paula Posavec – 2, Laura Pristăvița – 2, Melinda Terec – 1

După acest meci, Gloria 2018 e pe 3 în Liga Florilor MOL, cu 13 puncte, la egalitate cu a doua clasată – CSM Bucuresti. CSM galați este ultima clasată în Liga Florilor, fără niciun punct după 5 etape. Etapa viitoare, Gloria Bistrița Năsăud va juca tot în deplasare, la CSM Slatina, iar CSM Galați va juca tot la Brăila, cu HC Dunărea Brăila.

ImagineImagine

Sursa: Realitatea de Galati

Articolul precedentViitorul Ianca și-a trecut în cont încă trei puncte câștigate în deplasare după victoria de la Brăila
Articolul următorCirca 3.000 hectare de teren din județele Tulcea, Brăila și Buzău sunt scoase la concesionare de ADS