HC Dunărea a făcut spectacol cu Știința București

HC Dunărea Brăila a defilat în meciul din etapa a III-a a Ligii Florilor, jucat pe teren propriu cu CSU Știința București. Elevele lui Morten Soubak, chiar dacă au fost lipsite de aportul a două jucătoare de bază, Jacobsen și Kanaval, ambele accidentate, s-au impus categoric în fața nou promovatelor de la Știința, scor 32-18 (19-9).

Brăila a deschis scorul în minutul 2 prin Quintino, după care oaspetele au egalat la 1 și la 2. În minutul 10 Brăila s-a distanțat la 4 goluri, scor 6-2, iar în minutul 16 diferența s-a mărit la 8 goluri, scor 11-3. În minutul 22 Da Rocha a interceptat o minge în apărare și a finalizat printr-un contraatac, ducând diferența la 10 goluri, scor 15-5. Oaspetele au revenit la 8 goluri, scor 16-8, dar la pauză Dunărea a intrat în avantaj de 10 goluri, scor 19-9, cu un ultim gol marcat de Quintino.

Primul gol din repriza a doua a fost marcat de Brăila, prin Udriștioiu, care a marcat dintr-o aruncare de la 7 metri. Abia în minutul 54 Brăila s-a distanțat prima dată la 12 goluri, scor 28-16, după un gol marcat de Rodrigues: Dunărea a marcat apoi de încă patru ori și în minutul 59 Kurtovic a dius diferența la 16 goluri, scor 32-16. Până la final Știința a mai marcat de două ori și HC Dunărea s-a impus la 14 goluri diferență, scor 32-18.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Gomes Da Rocha – 7 goluri, Quintino -6, Rodrigues -5, Kurtovic -5, Terciu -2, Udriștioiu -2, Larisa Araujo -2, Coteț -1, Tamires -1, Safta -1. În poartă Șerban a avut 8 intervenții reușite, Caraman 3 intervenții. Au mai jucat: Pessoa, Sazdovska și Epureanu.

După 3 etape HC Dunărea are maxim de puncte, și este lider, cel puțin până la meciul celor de la Cisnădie cu Bistrița, programat sâmbătă, 25 septembrie, de la ora 18.00, la Cisnădie. Următorul joc al echipei din Brăila va fi miercuri, 29 septembrie, în deplasare, la CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud.