HC Dunărea a fost eliminată de CSM București din Cupa României

HC Dunărea Brăila a ținut ritmul cu campioanele de la CSM București doar în primele 17 minute, până când elevele lui Adi Vasile s-au distanțat la două goluri, scor 9-7, interval în care Brăila a condus de 3 ori. La pauză CS București conducea cu 17-11, iar la final au învins cu 27-24. Până în minutul 21 HC Dunărea nu a avut pe teren nicio jucătoare româncă.

Larisa Auaujo a marcat primul gol al meciului, după care CSM a marcat de două ori la rând și a trecut în avantaj. Brăila a mai fost de două ori la conducere, 5-6 și la 6-7 în minutul 13, după care timp de 10 minute nu au mai marcat nici un gol, iar CSM București a marcat de 7 ori și în minutul 23 tabela arăta 13-7. Tamires a marcat următorul gol al Brăilei, iar la scorul de 14-9 Kurtovic a ratat prima aruncare de la 7 metri a Dunării Brăila. La scorul de 16-11 Quintino Ribeiro scăpată pe contraatac, singură cu portarul Wester, dar a tras în portarul CSM-ului, iar Klicovak a marcat ultimul gol al primei reprize.

După pauză CSM-ul s-a distanțat la 8 goluri, și au avut chiar și nouă goluri avantaj în câteva rânduri, însă pe final de meci au oprit motoarele și le-au dat posibilitatea celor de la Brăila să se apropie la 3 goluri la sfârșitul partidei, scor 27-24.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Quintino -5, Kanaval -4, Araujo -4, Rodrigues -3, Tamires -3, Da Silva Vieira -2, Kurtovic -2, Sazdovska -1.

Următorul meci pentru echipa brăileană va fi în Liga Florilor, pe 4 septembrie, pe teren propriu, în compania echipei HC Zalău, echipă calificată și în Final Four-ul Cupei României.