HC Dunărea a fost învinsă pe teren propriu de Măgura Cisnădie

HC Dunărea Brăila, cu infirmeria plină și cu 5 jucătoare U21 pe foaia de joc și una U23, nu a reușit să obțină cele 3 puncte în meciul cu Măgura Cisnădie, o echipă care s-a chinuit în meciul de Cupa României cu CSM Galați. Fetele lui Alexandru Veber au câștigat la Brăila, scor 19-22 (8-14).

Meciul a fost echilibrat până la jumătatea primei reprize, când scorul era egal, 5-5, după ce HC Dunărea a condus cu 1-0, iar ultima dată cu 4-3. De la 5-5 în minutul 13, scorul a ajuns 5-10. După 9 minute fără gol marcat, Dunărea a înscris pentru 6-10 prin golul marcat de Gomes Da Rocha, care a marcat apoi și pentru 7-10. De la 8-11 în minutul 27, finalul de repriză a fost al oaspetelor, care au marcat de 3 ori și scorul la pauză a fost 8-14.

Și în repriza a doua Brăila a marcat primul gol, prin Araujo Fais, dar Cisnădie a înscris apoi de două ori și diferența s-a mărit la 7 goluri, 9-16 în minutul 33. Dunărea a înscris de 4 ori și handicapul s-a redus la 3 goluri în minutul 39, dar în minutul 50 s-a refăcut diferența de 6 goluri, scor 14-20. În minutul 56 diferența era tot de 6 goluri, scor 16-22. Brăila a trecut la marcaj om la om la Blazevic și Bardac, dar era prea târziu pentru o revenire, reușid doar să reducă handicapul la 3 goluri la finalul meciului.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Gomes da Rocha -6 goluri, Kurtovic -4 (2 de la 7 m), Fais Araujo -3, Epureanu -2, Pessoa -1, Tamires -1, Balog -1, Coteț -1. Au mai jucat: Șerban – Pisică, Lăscăteu, Terciu, Sandu.

Pentru Măgura Cisnădie au marcat: Tătar -7 goluri, Gjorgjievska -4, Blazevic -4, Abed-Kader -2, Bardac -2, Neagu -2, Radosevic -1. Au mai jucat: Trusova, Ianași, Băcăoanu, Dmitrovic, Necula, Marin.

Măgura Cisnădie este pe locul 4, cu 45 de puncte, iar HC Dunărea este pe locul 8, cu 34 de puncte, însă poate coborâ un loc dacă Zalăul nu pierde mâine cu Deva. În etapa următoare, HC Dunărea va juca în deplasare, la SCM Craiova, pe 18 mai. Măgura Cisnădie va juca acasă, cu CSM Slatina, sâmbătă, 14 mai.