HC Dunărea a învins la Minaur Baia Mare, echipă pe care nu o mai bătuse din martie 2013

HC Dunărea Brăila a bifat a doua victorie din tot atâtea meciuri jucate în actualul sezon de Liga Florilor. De data aceasta echipa brăileană a învins cu 27-23 (14-9) pe Minaur Baia Mare, echipă în fața căreia nu mai câștigase din 1 martie 2013! Brăila, cu Kurtovici în zi bună, a reușit să controleze meciul de la un capăt la altul.

Quintino a deschis scorul, apoi Tamires a marcat pentru 0-2. În minutul 5 Minaur a egalat la 2 prin Burlacenko. Tot egalitate a fost și în minutul 11, scor 5-5, după care Brăila a marcat de 3 ori fără să primească gol în 6 minute. În minutul 25 HC Dunărea s-a distanțat prima dată la cinci goluri, scor 6-11, după două reușite ale Amandei Kurtovic. La pauză scorul a fost 8-14 pentru echipa brăileană.

După pauză Minaur s-a apropiat la două goluri în minutul 34, după ce Fujita a marcat de la 7 metri pentru 13-15. În minutul 38 Kurtovic a majorat din nou diferența la 4 goluri, scor 14-18, însă din nou echipa din Baia Mare a revenit cu trei goluri legate și s-a apropiatr la un singur gol, 17-18 în minutul 41. La jumătatea reprizei a doua diferența era de doar un gol, scor 19-20, însă Brăila a marcat de 4 ori la rând și a refăcut avansul de 5 goluri pe care l-a avut la pauză, scor 19-24 în minutul 54, după un gol marcat de Da Silva Vieira. Gomes Barbosa și Fujita au marcat apoi pentru Minaur, dar japoneza a ratat o aruncare de la 7 metri care putea aduce Baia Mare la dpoouă goluri în spatele celor de la Brăila. Scorul final a fost stabilit de un gol marcat de fosta extremă a Minaurului, Larisa Araujo, care a înscris pentru 23-27. Baia Mare a mai avut un atac, dar Șerban a avut o nouă intervenție reușită și a

CS Minaur: Amra Pandzic (7 intervenții), Cristina Enache, Elena Utkina – Asuka Fujita 7 (2 din 7m), Anca Polocoșer 5, Ana Maria Tănasie 5, Yaroslava Burlachenko 3, Aleksandra Zych 2, Elaine Gomes Barbosa 1, Alexandra Severin, Angela Cioca, Cristina Laslo, Andreea Popa. Antrenori: Raul Fotonea, Daniel Apostu

HC Dunărea Brăila: Elena Șerban (13 intervenții), Mayssa Pessoa (a apărat 2 de 7m) – Amanda Kurtovic 9 (4 din 7m), Ana Paula Rodrigues Belo 4, Tamires Morena Lima 3, Jessica Quintino 3, Larissa Araujo 3, Samara Da Silva 2, Francielle Gomes da Rocha 1, Ștefania Epureanu 1, Maria Kanaval 1, Aneta Udriștioiu, Amalia Terciu, Mirabela Coteț, Sabine Jacobsen. Antrenori: Morten Soubak,

În etapa a 3-a HC Dunărea va juca pe teren propriu, ep 25 septembrie, cu CSU Știința București, iar Minaur se va deplasa la CSM Slatina.