HC Dunărea Brăila a câștigat amicalul cu Rapid București, organizat cu ocazia prezentării noii echipe

Joi seara, în Sala Polivalentă Danubius din Brăila, a fost organizat un spectacol de prezentare a lotului HC Dunărea Brăila cu care va aborda sezonul competițional 2022-2023 al ligii Florilor. După prezentarea echipei și a imnului, HC Dunărea Brăila a întâlnit, într-un prim meci amical, pe Rapid București, campioana sezonului 2021-2022 din Liga Florilor. Echipa antrenată de Neven Hrupec a reușit să se impună cu 29-28 (12-14), după un meci în care echipa bucureșteană a fost la conducere mai bine de 35 de minute și a avut chiar și 4 goluri avans.

Shertiova a marcat primul gol al meciului, în minutul 3, din aruncare de la 7 metri, apoi Rapid a egalat prin Alexandra Badea. Brăila a preluat din nou conducerea, prin golul înscris de Liscevic. Kanor și Badea au adus Rapidul în avantaj în minutul 8, scor 2-3. În minutul 11 Lavko a egalat la 3, dar rapidistele au avut o perioadă foarte bună și au marcat de 4 ori și în minutul 16 scorul era 3-7 pentru Rapid. Diferența de 3-4 goluri în favoarea oaspetelor s-a menținut până în minutul 26, când Shteriova a marcat pentru 10-12. În minutul 29 Francielle Da Silva a redus diferența la un gol, scor 12-13, dar în ultimul minut al primei reprize Espinola a marcat pentru 12-14 și a stabilit scorul primei reprize.

După pauză, rapidistele s-au menținut în avantaj până în minutul 42, când Balog a egalat la 20. Tot Balog a adus Brăila în avantaj, scor 21-20 în minutul 45, apoi Severin a majorat diferența la două goluri în favoarea Brăilei. De la 23-21 pentru Dunărea, în minutul 47, Rapid a marcat de 3 ori la rând și a preluat conducerea în minutul 49, scor 23-24. Rapid a condus ultima oară în acest meci în minutul 52, scor 24-25. Brăila a marcat de 4 ori fără să primească gol și în minutul 57 scorul era 28-25. Gutiérrez a marcat pentru Rapid, dar Larisa Araujo a refăcut diferența de 3 goluri în minutul 59. Gutiérrez a marcat de două ori pentru Rapid, dar în ultimele 30 de secunde atacul a fost al Brăilei care a știut să țină atacul chiar dacă fetele lui Carlos Viver a încercat să se apere avansat pentru a recupera și a egala pe final, dar scorul a rămas 29-28 pentru HC Dunărea.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Lavko -7 goluri (1 de la 7 m), Shteriova -6 (4 de la 7 m), Da Rocha -4 (1 de la 7 m), Severin -3, Balog -3, Liscevic -2, Araujo -2, Sazdovska -2. Lavko a ratat o aruncare de la 7 metri. Au mai jucat: Șerban, Pessoa – portari, Pisică, De Souza. Pe foaia de joc au mai fost portarul Clara Preda și două jucătoare de la echipa de Divizia A, Mazilu și David.

Pentru Rapid au marcat: Ostase 6, Lacrabere 5, Badea 3, Gutiérrez 3, Grozav 2, Buceschi 2, Fernandez 2, Hernandez 1, Perianu 1, Korsos 1, Espínola 1, Kanor 1. Lacrabere și Hernandez au ratat câte o aruncare de la 7 m. Au mai jucat: Kapinatovik, Ciucă, Șandru și Lopez.