HC Dunărea Brăila a câștigat cu 25-23 meciul din deplasare cu CSM Deva

HC Dunărea Brăila nu avea voie să rateze victoria în meciul din deplasare, de pe terenul ultimei clasate, chiar dacă se confruntă în continuare cu probleme de efectiv din cauza accidentărilor. În meciul din etapa a XX-a a Ligii Florilor, HC Dunărea Brăila a învins cu 25-23 (15-11) pe CSM Deva, după un meci în care echipa gazdă s-a mobilizat exemplar cu un joc destul de dur, de parcă de acest meci depindea salvarea de la retrogradare.

HC Dunărea a deschis scorul prin Tamires, dar în minutul 4 s-a văzut condusă cu 2-1. Fetele pregătite de Neven Hrupec au revenit rapid cu 4 goluri marcate și în minutul 6 scorul era 2-5. În minutul 12 gazdele au reușit să revină și să egaleze la 6, după golul marca de Tamaș, iar după 7-7 în minutul 13 Brăila s-a distanțat din nou la 3 goluri, scor 7-10 în minutul 17. În minutul 21, după un nou gol marcat de Tamires, Brăila s-a distanțat pentru prima dată la 4 goluri, scor 8-12, iar la pauză a fost 11-15, cu un ultim gol al reprizei marcat de Mihaela Mihai.

La revenirea de la vestiare CSM Deva a marcat primele două goluri, dar Brăila a refăcut avansul de 4 goluri după reușitele realizate de Araujo și Rodrigues. Tamaș și Ciolacu au redus handicapul la două goluri și diferența de 2-3 goluri s-a menținut până la final. Ultimul gol al Brăilei a fost marcat de Rodrigues în minutul 55, iar ultimul gol al meciului de Pătuleanu, în minutul 60. Din minutul 57 Brăila a pierdut-o și pe Rodrigues, care a părăsit terenul accidentată.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Rodrigues Belo A. (11), Tamires M. (4), Araujo L.(2), Sazdovska J. (1), Coteț M. (1), Mihai M. (1), Kurtovic A. (3), Gomes Da Rocha F. (2). Au mai jucat: Șerban, Pessoa – Balog și Epureanu. Chiar dacă a revenit Gomes Da Rocha, s-a accidentat jacobsen, astfel că lista accidentatelor rămâne una foarte mare în lotul Brăilei.

După această etapă, HC Dunărea Brăila urcă pe poziția a 7- a în clasamentul Ligii Florilor Mol acumulând 31 de puncte, cel puțin până duminică, când HC Zalău va juca meciul din această etapă, în deplasare la Gloria Bistrița Năsăud.

În etapa a XXI-a, în Sala Polivalentă din Brăila, în data de 9 aprilie 2022, HC Dunărea va juca împotriva echipei SCM Gloria Buzău.