HC Dunărea Brăila a învins cu 36-32 pe Kuban Krasnodar și s-a calificat în sferturile EHF European League

HC Dunărea Brăila s-au impus în fața celor de la Kuban Krasnodar, cu 36-32 (17-13) și s-au calificat în sferturile de finală din EHF European League, unde vor întâlni pe Minaur Baia Mare.

Brăila a deschis scorul în minutul 2, când Udriștioiu a transformat în gol o aruncare de la 7 metri. Cele două echipe au mai fost la egalitate în două rânduri, 1-1 și 2-2, pentru ca în minutl 9 HC Dunărea să se distanțeze la 4 goluri, scor 7-3. De la 10-8 în minutul 18, Brăila s-a distanțat la 7 goluri, scor 15-8 în minutul 22. Rusoaicele au marcat de 3 ori la rând și au redus handicapul la 4 goluri, scor 15-11, iar la pauză s-a intrat la scorul de 17-13.

Repriza a doua a început prost pentru echipa din Brăila, care a primit 3 goluri la rând, iar Efimkina putea să egaleze la 17 în minutul 34, dar a aruncat pe lângă poartă, în situație de unu la unu cu Nenezic, iar la următorul atac Dmitrovic a înscris pentru 18-16, iar Kanaval a liniștit lucrurile cu golul de 19-16.

În minutul 43 Kuban s-a apropiat din nou la un gol, scor 21-20, dar extremele Udriștioiu și Czeczi au refăcut avansul de 3 goluri, scor 23-20. În minutul 50 HC Dunărea s-a distanțat la 5 goluri, scor 29-24, pentru ca în minutul 54 Czeczi să înscrie pentru un liniștitor 31-25. Pe final de meci rusoaicele au redus handicapul la 4 goluri, scor final 36-32, după un meci în care rusoaicele, venite la Brăila fără antrenorul principal Evgheni Trefilov, nu au fost niciodată în avantaj, dar au ratat revenirea în două momente psihologice, din primul sfert de oră al reprizei secunde..

HC Dunărea Brăila: Șerban – 2 intervenții, Nenezic –4 intervenții- Czeczi -8 goluri, Dache 6, Udriștoiu 5, Dmitrovic 5, Tiron 4, Araujo 2, Kanaval 2, Safta 2, Milic 1, Sazdovska 1, Bucur, Zamfirescu, Ichim, Coteț. Antrenor: Neven Hrupec.

Kuban Krasnodar: Utkina – 3 intervenții, Chipula – 5 intervenții – Golub -8 goluri, Dudina 8, Listopad 5, Davidenko 4, Smirnova 2, Savinova 2, Trukhina 1, Shavman 1, Levchina 1, Efimkina, Rzaeva, Bobina, Karaseva. Antrenor: Denis Saifulin.

La finalul meciului, handbalistele de la HC Dunărea au sărbătorit victoria alături de galerie care le-au așteptat în curtea din spatele sălii.