HC Dunărea Brăila a spart ghinioanele și a câștigat meciul de pe teren propriu cu Gloria Bistrița

Cu cinci jucătoare de bază indisponibile, HC Dunărea Brăila a reușit să obțină cele 3 puncte în meciul cu CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud, un meci în care echipa oaspete era cotată favorită. Elevele lui Hrupec s-au mibilizat exemplar, chiar dacă au improvizat cu Larisa Araujo centru sau inter și cu Balog pe extremă, s-au imous cu 26-24 (15-11).

Brăila a început bine și în minutul 6 conducea cu 4-2. Bistrița a egalat la 4 și apoi la 5 prin golurile marcate de Bazaliu. De la 5-5 în minutul 10, Brăila a marcat de 6 ori fără să primească gol, iar în minutul 17 scorul era 11-5. Bistrița a marcat următorul gol abia în minutul 22, tot prin Bazaliu. În minutul 26 Bistrița s-a apropiat la 3 goluri, scor 12-9. La pauză Brăila a intrat cu un avantaj de 4 goluri, 15-11.

După pauză, Seraficeanu a marcat primul gol, iar în minutul 42 diferența s-a micșorat la două goluri, scor 18-16. În minutul 48 Brăila a refăcut diferența de 4 goluri, scor 22-18, după un gol marcat de Tamires. În minutul 57 Bistrița s-a apropiat la un gol, 24-23, după un gol marcat de Laura Moisă. Tamires și Jacobsen a marcat apoi pentru Dunărea și diferența de 3 goluri a devenit liniștitoare pe final de meci, 26-23 în minutul 59. Maria Rodriques a marcat ultimul gol al meciului și a stabilit scorul final, 26-24, pentru că în ultima secundă a meciului Bistrița .

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Tamires -7, Araujo -7, Jacobsen -4, Ana Paula Rodrigues -3, Sazdovska -2, Coteț -2, Balog -1. Au mai jucat: Pessoa, Șerban – Epureanu, Mihai și Lascateu.

Pentru Gloria Bistrița au marcat: Bazaliu -6, Maria Rodriques -4, Elisei -4, Seraficeanu -3, Kovacevic -3, Trifunovic-1, Chintoan -1, Zulic -1, Moisă -1. Au mai jucat: Măzăreanu, Salamakha – Iuganu.

După 17 etape, HC Dunărea a rămas pe locul 7, cu 28 de puncte, iar Gloria Bistrița, pe locul 10, cu 20 de puncte. Miercuri, 16 martie, HC Dunărea va juca în deplasare la Rapid București, iar Gloria Bistrița va întâlni pe teren propriu pe CSM Slatina.