HC Dunărea Brăila a trecut cu multe emoții de CSM Slatina

HC Dunărea Brăila a obținut prima victorie din anul 2022, după un meci nu lipsit de emoții, în care și-a asigurat succesul abia pe finalul partidei de pe teren propriu cu CSM Slatina. Brăila a câștigat la final cu 27-24 (15-15), reușind să se desprindă prima dată la 3 goluri abia în minutul 55, după ce Slatina a condus de mai multe ori pe parcursul meciului. Brăila a suferit atât în apărare cât și în atac, mai ales că din minutul 2, la scorul de 0-1, nu a mai putut conta pe Kanaval, care a părăsit terenul accidentată după o aterizare greșită la o săritură pe faza de atac.

Partida a avut un debut identic cu cel din meciul cu SCM Craiova. Slatina a condus cu 3-0, după care Brăila a înscris de 4 ori și a preluat conducerea în minutul 8, scor 4-3, după golul marcat de Quintino. În minutul 12 Rodrigues a dus Brăila la două goluri diferență, scor 7-3, dar oaspetele au marcat apoi de 3 ori la rând și au preluat conducerea, 7-8 în minutul 14. Până la pauză ambele echipe s-au aflat pe rând la conducere pe tabela de marcaj, iar după 30 de minute scorul a fost egal, 15-15.

În repriza a doua Brăila a marcat primul gol, prin Kurtovic, dar în minutul 38 Slatina a revenit în avantaj, scor 17-18 după un gol marcat de Chitacu. În minutul 42 a fost ultima dată când oltencele au fost în avantaj, scor 19-20, tot după un gol marcat de Oana Chitacu. Brăila a marcat apoi de 3 ori fără să primească gol, prin Udriștioiu, Gomes Da Rocha și Larissa Araujo și în minutul 47 scorul era 22-20. Au urmat cinci minute în care Dunărea nu a marcat și Slatina a egalat la 22 în minutul 52. Da Rocha, Tamires Araujo și Kurtovic au marcat pentru Brăila și în minutul 55 HC Dunărea conducea cu 25-22. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Rodrigues în minutul 58 și a stabilit scorul final, 27-24.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Kurtovic – 8 goluri (4 de la 7 m), Tamires Morena -5, Rodriguues -4, L. Araujo -4, Da Rocha -3, Quintino -2, Udriștioiu -1. Au mai jucat: Șerban, Caraman – portari, Balog (Safta), Kanaval, Sazdovska, Jacobsen. Mayssa Pessoa, accidentată la genunchi, a stat în tribună.

Pentru CSM Slatina au marcat: Ostase -6 goluri, Popescu -4, Cîrligeanu -3, Necula -3, Chitacu -2, Olaru -2, Gheorghe -1, Vasiliu -1, Coman -1, Mantea -1. Au mai jucat: Tymoshenkova, Pașca, Fulgoi, Crețu.

În ultima etapă a turului Ligii Florilor, HC Dunărea Brăila va juca sâmbătă, 29 ianuarie, în deplasare, cu Dacia Mioveni. După 12 etape, HC Dunărea se află pe locul 5, cu 22 de puncte, dar are un meci restanță cu Măgura Cisnădie. CSM Slatina rămâne pe locul 12, cu 9 puncte, iar în ultima etaopă a turului va juca pe teren propriu cu SCM Craiova.