HC Dunărea Brăila învinsă de Măgura Cisnădie și se îndepărtează de locul 5

HC Dunărea Brăila a avut o evoluție mai mult decât modestă în meciul din etapa a 25-a a Ligii Florilor, în fața celor de la Măgura Cisnădie. Fetele lui Neven Hrupec au pierdut cu 27-30 (12-17) partida cu echipa de pe locul 5 și rămâne pe locul 7 cu 34 de puncte, la 9 puncte de aceasta.

Măgura Cisnădie a fost la conducere tot meciul, din secunda 34, când Tătar a deswchis scorul. În minutul 13 jucătoarele de la Cisnădie s-au distanțat prima dată la 3 goluri, scor 6-9. Dmitrovic de la 7 metri și udriștioiu au marcat pentru Brăila, dar cele de la cisnădie nu le-au lăsat să egaleze și în minutul 23 și-au majorat avantajul la 5 goluri, scor 8-13. După 8 minute fără gol marcat, Brăila a reușit să înscrie în minutul 24 prin Czeczi, iar la pauză erau conduse cu 5 goluri, scor 12-17.

Primele care au marcat în repriza secundă au fost jucătoarele de la Măgura, care s-au desprins prima dată la 6 goluri, diferență care s-a mai înregistrat o singură dată, 15-21 în minutul 37. Kanaval și Czeczi au redus handicapul la 4 goluri, 17-21. Până în minutul 50 diferența s-a menținut la 4-5 goluri. În minutul 50, pe un contraatac, Tiron a marcat pentru 24-27, iar în minutul 53 Czeczi a marcat pentru 26-28 și speranțele într-o revenire au crescut. Speranțele s-au năruit rapid după golurile marcate de Blazevic de la 7 metri și Predoi, care au refăcut diferența de 4 goluri în favoarea Măgurii. Brăila a marcat prin Czeczi, în minutul 57, dar până la final niuna dintre echipe nu a mai înscris și scorul final a rămas HC Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie 27-30 (12-17).

Pentru HC Dunărea au marcat: Czeczi -11, Tiron -4, Kanaval -3, Dmitrovic -3, Udriștioiu -3, Milic -2, Tamires -1.