HC Dunărea Brăila pierde pe final de meci în fața celor de la SCM Craiova

HC Dunărea a pierdut la limită meciul din etapa a 12-a din Liga Florilor cu SCM Craiova. Oltencele lui Burcea le-auînvins pe handbalistele pregătite de Neven Hrupec cu 28-27 (15-15), după ce în minutul 53 fetele de la Dunărea Brăila au condus cu 26-23.

Meciul din Sala Traian din Rm. Vâlcea a fost unul echilibrat, în care cele două echipe s-au aflat pe rând la conducere pe tabela de marcaj, dar fără ca vreuna să se desprindă decisiv. Brăila a condus cu 1-0, 2-1 și 3-2, iar în minutul 8 a fost rândul fetelor de la Craiova să fie la conducere, scor 4-3. În minutul 18 Dunărea a fost prima echipă care s-a distanțat la două goluri, 7-9, după un gol marcar de Dmitrovic. Fetele lui Hrupec s-au menținut la conducere, dar după 10-12 în mninutul 22, oltencele au trecut la conducere, scor 13-12 în minutul 26. Udriștioiu a egalat la 13, dar Andrei a marcat de două ori la rând și Craiova a avut prima dată două goluri avans, 15-13 în minutul 29. În ultimul minut al primei reprize Brăila a marcat de două ori prin Safta și Dache și la pauză s-a intrat la scorl de 15-15.

Primele care au marcat în repriza a doua au fost handbalistele de la Brăila, prin Elena Dache. În minutul 37 Alina Czeczi a dus Brăila pentru prima dată la 3 goluri, 17-20, iar în minutul 39 Dmitrovic a majorat avantajul la 4 goluriAbia în minutul 40 Andreea Adespii a rupt ritmul brăilencelor și a marcat pentru 18-21. La jumătatea reprizei a doua Dunărea mai avea doar un gol avans, scor 21-22, iar în minutul 47 Tudorică a egalat la 23 cu o aruncare din propria jumătate de teren, în poarta goală. Hrupec a cerut timp de odihnă și Brăila a reușit 3 goluri legate, 23-26 în minutul 53. Brăila și-a pierdut încrederea și în minutul 57 SCM Craiova conducea cu 28-26, după ce la scorul de 26-26 Czeczi a ratat o aruncare de la 7 metri. Brăila nu a mai reușit decât un gol, în minutul 59, când Dmitrovic a marcat de la 7 metri.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Dmitrovic -7 goluri, Czeczi -7, Dache -5, Udriștoiu -2, Kanaval -2, Safta -1, Milic -1, Tamires -1. Au mai jucat: Șerban – 6 intervenții, Nenezic – 7 intervenții, Bucur, Zamfirescu, Tiron.