HC Dunărea Brăila pierde primul meci din grupele EHF European League

HC Dunărea Brăila a pierdut pe final de meci duelul primelor clasate în grupa D a EHF European League, după un meci cu două reprize diametral opuse. Siofok a învins la Brăila cu 27-25 după ce la pauză HC Dunărea conducea cu 14-11.

Brăila a început bine și a condus cu 2-0 în minutul 2, dar unguroaicele au revenit și au trecut la conducere, 2-4 în minutul 7. Brăila a revenit și la jumătatea primei reprize conducea cu 6-5. În minutul 18 Dunărea Brăila s-a distanțat la 3 goluri, scor 8-5 și până la pauză diferența s-a menținut la 2-3 goluri în favoarea Brăilei. După 30 de minute HC Dunărea conducea cu 14-11, după un joc foarte bun în apărare, cu portarul Elena Șerban în zi foarte bună.

În repriza secundă parcă au ieșit alte echipe de la vestiare și Siofok a reușit să egaleze la 16 în minutul 35. În minutul 43, după o pătrundere a Elenei Dache, Brăila s-a distanțat din nou la 3 goluri, scor 20-17. Siofok a restabilit egalitatea în minutul 48, 21-21, iar în minutul 51 au trecut la conducere, 22-23, iar în minutul 56 Siofok a avut prima dată două goluri avans, 23-25. Sazdovska a marcat în minutul 60 pentru 25-26, dar Siofok a avut ultimul atac și Toth a marcat ultimul gol al meciului, cu 4 secunde înaintea finalului de meci, stabilind rezultatul partidei, 25-27 (14-11).

Pentru HC Dunărea au marcat: Maria Kanaval -8 goluri, Aneta Udriștioiu -5, Elena Dache -5, Marina Dmitrovic -2, Jovana Sazdovska -2, Tamires Morena Lima de Araujo -2 și Alina Czeczi -1.