HC DUNĂREA – CSM BUCUREȘTI 24-38

HC Dunărea Brăila a suferit o înfrângere categorică în meciul din etapa a 9-a a Ligii Florilor cu CSM București. Echipa pregătiră de Neven Hrupec a pierdut la 14 goluri diferență, într-un joc în care apărarea a fost depășită total, iar poarta nu a mai fost la înălțime. În repriza a doua nici atacul nu a mai mers, marcând doar 9 goluri, cu o singură reușită în ultimele 10 minute. CSM București s-a impus la final cu 38-28 (19-15).

Cele două echipe au fost la egalitate doar o dată, la 1-1 în minutul 3. CSM-ul s-a distanțat apoi la 3 goluri, 1-4 în minutul 6 și 3-8 în minutul 10. În minutul 14 bucureștencele s-au distanțat prima dată la 6 goluri, scor 5-11. În ultima secundă a primei reprize Milic a marcat golul 15 al echipei brăilene, și la pauză CSM a intrat în avantaj de 4 goluri, 15-19.

În repriza a doua, Brăila a marcat primul gol, prin Udriștioiu, dar CSM București s-a distanțat rapid la 6 goluri, 16-22 în minutul 35. Echipa lui Adi Vasile a continuat să-și mărească avantajul, 19-27 în minutul 44, În minutul 51 Czeczi a marcat pentru Brăila, scor 23-31, după care a urmat recitalul bucureștencelor, care au marcat de 6 ori fără să primească gol până în ultimul minut, când Udriștioiu a marcat golul 24 al Dunării Brăila. Tabela a fost închisă în ultimele secunde de golul marcat de Stoica.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Dmitrovic -8, Kanaval -5, Udriștoiu -4, Dache -2, Safta -1, Milic -1, Czeczi -1, Sazdovska -1, Tamires -1. Au mai jucat: Bălăceanu, Coteț, Ichim, Epureanu, Nenezic și Șerban. Antrenor: Neven Hrupec.