Început cu stângul pentru Viitorul Ianca în noul sezon de Liga a 3-a

Cu șase absențe în lot, Rareș Băluță, Leonard Coteț, Eusebiu Dan Popa, Gabriel Mădălin Stroe, Ștefan Cazacu, Marius Dima, Viitorul Ianca a pierdut cu 4-1 (2-0) meciul jucat în deplasare cu Dinamo Bacău, în prima etapă din Liga a 3-a, seria a II-a.

În minutul 18, Ciucureanu a scăpat spre poarta adversă, dar s-a încurcat în driblinguri și a fost deposedat la 22 de metri, iar gazdele au declanșat un contraatac, cu o minge în adâncime pentru Ciumașu, care a pătruns până în careu și a pasat în fața porții pentru Padovei, iar acesta l-a driblat pe Păvălache și a trimis în poartă, din 7 metri, 1-0.

În minutul 33 Ciucureanu a executat o lovitură liberă de la 28 de metri, perpendicular pe poartă, dar șutul său a trecut mult peste poartă. În minutul 37 Lucaci a primit o pasă în adâncime, a intrat în careu și a șutat de la 9 metri, dar portarul Mihai a deviat cu mâna peste poartă, în corner. În minutul 39, i-a pasat în adâncime lui Alin Mocanu, acesta a intrat în careu, ușor în lateral stânga și a șutat spre colțul lung, de la 14 metri, 2-0.

În minutul 51 Coman a avut o acțiune personală pe partea stângă, a intrat în careu, dar a șutat mult peste poarta gazdelor. În minutul 57, Păvălache nu a putut controla o minge la 25 de metri de propria poartă, iar mingea a ajuns la Răzvan Hodorogea, care a șutat de la 20 de metri, pe colțul lung, 3-0.

În minutul 90 Petrache i-a pasat în dreapta lui Ciucureanu, iar acesta a centrat din colțul careului de 16 metri, în fața careului mic, de unde Rareș Ciochină a reșuat cu capul în poartă, 3-1.

În minutul 90+2, Vasile Padovei a scăpat pe partea stângă, a intrat spre centru și l-a driblat pe Comșa, apoi a șutat de la 17 metri, la colțul scurt, 4-1.

Viitorul Ianca: A. Mihai – M. Iordache, I. Comșa, M. Moroianu, R. Păvălache – C. Chivu, G. Chihaia (min. 64 V. Ursu), A. Petrache, C. Ciucureanu – M. Coman (min. 64 V. Cozman), R. Șoptică 9min. 46 R. Ciochină).

În etapa a II-a, Viitorul Ianca va juca pe teren propriu, sâmbătă, 3 septembrie, de la ora 17.00, cu Aerostar Bacău. Până atiunci, pe 31 august, de la ora 17.30, va juca la Plopu, în turul 2 din Cupa României, cu Dacia Unirea Brăila.

Sursa: Realitatea de Braila