Înfrângere surprinzătoare pentru HC Dunărea Brăila în primul meci din anul 2022

Duminică, de la ora 11.00, HC Dunărea Brăila a întâlnit în etapa a 11-a din Liga Florilor pe SCM Craiova, un meci care la prima vedere părea la discreția echipei brăilene. Oaspetele, venite la Brăila cu doar 10 jucătoare, dintre care un singur portar, a jucat cu ambiție în Polivalenta brăileană și a reușit să realizeze o mare surpriză. Craiova s-a impus cu 32-29 după ce la pauză Brăila a condus cu 20-18.

Meciul nu a început sub cele mai bune auspicii pentru echipa lui Morten Soubak, Craiova reușind să conducă cu 3-0 în minutul 3. HC Dunărea a marcat apoi de 4 ori și a trecut la conducere, scor 4-3 în minutul 6, iar în minutul 8 s-a distanțat prima dată la două goluri, scor 6-4. În minutul 16 Craiova a egalat la 10, iar în minutul 21 a trecut din nou la conducere, scor 12-13. Brăila a revenit pe final de repriză și a intrat cu două goluri avantaj la pauză, după golurile marcate de Udriștioiu și Kurtovic, ultimul din aruncare de la 7 metri.

Nici după pauză jocul echipei brăilene nu a mers mai bine, ba dimpotrivă. Ratările s-au succedat la poarta Biancăi Curmeț și în minutul 38 oaspetele au preluat conducerea, 21-22, după două goluri la rând marcate de Melanie Bak. La jumătatea reprizei a doua scorul era egal, 25-25, iar, după ce oaspetele s-au distanțat din nou la două goluri, Brăila a reușit să egaleze din nou la 28 în minutul 53. Din acest moment nimic nu a mai mers în atacul Dunării Brăila care nu a mai marcat niciun gol până în ultimele secunde ale meciului, în timp ce SCM Craiova a marcat de 4 ori, dintre care trei reușite au fost ale lui Bak și un gol marcat de Cage. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Kurtovic, din aruncare de la 7 metri, dar era prea târziu și Craiova s-a impus surprinzător la Brăila la o diferenă de 3 goluri, scor 29-32 (20-18) cu o echipă a Brăilei care după ce în prima repriză a marcat 20 de goluri, în partea a doua a înscris doar de 9 ori în poarta lui Curmeț.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Udriștioiu -7 goluri, L. Araujo -6, Kurtovic -6, Rodrigues -5, Kanaval -3, Tamires -1, Terciu -1. Au mai jucat: Șerban și Pessoa – portari, Rosengren Jacobsen, Gomes Rocha.

Pentru SCM Craiova au marcat: Bak -14 goluri, Loken -5, Cîrstea -4, Andrei -4, Cage -3, Șelaru -2. Au mai jucat: Curmeț, Tudorică.