LIGA 2 FC Braşov, egal la Brăila

În etapa a 2-a a Ligii 2 de fotbal s-au întâlnit, în această dimineață, Dacia Unirea Brăila şi FC Braşov. Scorul final a fost 0-0, la capătul unui meci lipsit de spectacol, dar alert pe o vreme călduroasă.

În minutul 3 Brașovul a avut o primă ocazie, la lovitura de cap a lui Codrea, respinsă de portarul Andrei. În minutul 11, la o centrare de pe dreapta, portarul brașovean a respins în față, iar Răducan a reluat spre poartă din cădere, dar în portar, solicitând penalty la intrarea din spate a unui jucător brașovean. În minutul 13 negrean a pătruns în careul brăilenilor și a șutat din unghi, dar portarul a respins în corner. În minutul 33 Petrache a intrat în careul oaspeților și a trimis din colțul careului o boltă peste poarta lui Lungu. În minutul 39 Cocîrlă a executat o lovitură liberă de la circa 35 de metri, a trimis în careu, iar Răducan a reluat cu capul de la 8 metri, pe lângă poartă. În minutul 42 Cocîrlă centrează în careu dintr-o lovitură liberă din stânga, Cezar Lungu iese și reține fără probleme la 7 metri central, apoi se grăbește să degajeze pentru a-și pune echipa pe contraatac. O face însă, la 15 metri, direct în piciorul lui Paliu, care a pus talpa să blocheze, iar mingea a sărit spre poartă și intrat în plasă, deviată cu capul de Stănescu. Arbitrul nu a validat golul și a dat fault pentru joc periculos. În minutul 44 Stănescu a bătuto lovitură liberă de la 25 de metri, poziție centrală, dar a șutat mult peste poartă și scorul la pauză a rămas 0-0.

În minutul 52 Stănescu a șutat de la circa 30 de metri, dar mingea a trecut pe lângă poarta apărată de Cezar Lungu. În minutul 58 Răducan a șutat de la 9 metri, dar portarul oaspeților a respins în corner. În minutul 63 Stănescu i-a pasat la 18 metri, poziție centrală, lui Cocîrlă, dar acesta a șutat slab și Lungu a reținut. În minutul 65 Stănescu a șutat de la circa 30 de metri, dar portarul a reținut. În minutul 73, după un corner al brăilenilor de pe dreapta, brașovenii au declanșat un contraatac la capătul căruia Horia Popa a ratat cea mai mare ocazie a braşovenilor în repriza a doua, atunci când lovitura lui de cap a trecut pe lângă poartă. Galben-negrii au avut şi un gol anulat pe finalul confruntării, după un offside la Mitroi.

Dacia Unirea: Cr. Andrei – Pătlăgică, Stănciulescu, Paliu, Mih. Șandru – Fl. Lungu (min. 83 G. Apostol), N. Ioniță, Petrache (min. 67 Taciuc), Cocîrlă – R. Stănescu, G. Răducan (min. 77 Voinescu).
Antrenor: Florentin Petre

FC Brașov: C. Lungu – Sburlea, Al. Sabău, Ghe. Anton, M. Burlacu (cpt.), Rz. Iorga (min. 82 Mitroi), Negrean (min. 82 Leonte), M. Codrea (min. 60 Iurcu), Iul. Roșu (min.60 Mihalcea)), Lascu (min. 60 H. Popa), Dumbravă. Antrenor: Ilie Stan

După două etape, FC Braşov are două puncte, iar Dacia Unirea Brăila un singur punct. La mijlocul săptămânii, „stegarii” joacă la Avrig, în Cupa României, iar în weekend, acasă, cu Unirea Slobozia. Dacia Unirea joacă în Cupă la Chiscani, cu echipa de Liga 3, Sportul Chiscani, iar în etapa a III-a din Liga 2 se va deplasa în Ghencea, pentru meciul cu Steaua.