Medalii pentru atleții brăileni la naționalele de copii

Vineri și sâmbătă au avut loc finalele campionatelor naționale de atletism pentru copii. Atleții de la LPS Brăila și CSM Brăila au reușit din nou rezultate deosebite, trei dintre ei reușind să urce pe podium în probele în care au alergat.

Cătălina Narcisa Burtea, legitimată la LPS Brăila și CSM Onești și pregătită de profesoara Sica Lazăr, a câștigat medalia de bronz în proba de 60 metri garduri copii 1, cu timpul de 9.91 secunde. Atleta din Brăila s-a clasat pe locul 3 și în proba de 200 metri garduri, cu timpul de 31.60 secunde.

La 60 metri garduri, copii 1, Mario Mihai Grozea, de la CSM Brăila, pregătit de profesoara Irina Roată, a câștigat medalia de aur, cu timpul de 9.21, după ce în calificări a reușit un timp mai bun cu 10 sutimi de secunde. Grozea a câștigat medalia de aur și în proba de 200 metri garduri, cu timpul de 27.84 secunde. În proba de 200 metri garduri, Marcel Colța, de la CSM Brăila, s-a clasat pe locul 4, la 28 de sutimi de secundă de medalia de bronz.

Pavel Cătălin Bunea, de la LPS Brăila, a câștigat medalia de aur în proba de 60 metri garduri copii 2, cu timpul de 9.76 secunde.

În proba de 5×80 metri plat, copii 2, ștafeta băieților de la LPS Brăila s-a clasat pe primul loc, cu timpul de 60.03 secunde.