Metalul Buzău n-a avut milă de Dacia Unirea Brăila

Sâmbătă după amiază, pe stadionul Metalul din Buzău, Metalul Buzău a întâlnit pe Dacia Unirea Brăila, ”lanterna roșie” a seriei a II-a din Liga a 3-a. buzoienii s-au impus, fără să se întrebuințeze prea mult, cu scorul de 9-1 (5-0).

Primul gol al meciului a fost marcat de Antonio Marcu, în minutul 18. În minutul 24 Marius Tudorică a majorat diferența la două goluri, iar peste un minut, Paul Batin a marcat pentru 3-0. În minutul 28 Batin a înscris din nou și scorul a devenit 4-0 pentru Metalul. În minutul 36 Adrian Moldovan a marcat pentru 5-0, din penalty, primul primit de echipa pregătită de Vali Stan în acest sezon, acesta fiind și scorul înregistrat la pauză.

După pauză, paul Batin a realizat ”tripla” prin golul de 6-0 marcat în minutul 57. În minutul 59 brăilenii au marcat golul de onoare, prin Valentin Robu. În minutul 63, Marius Cocîrlă, fostul jucător al Daciei Unirea din sezonul trecut, a marcat pentru 7-1. Patru minute mai târziu, Cristian Onțel a majorat scorul al 8-1 și tot el a înscris și ultimul gol al meciului, din penalty, în minutul 81.

Metalul Buzău: Mihăescu – Dumitru, Ghinga (min. 46 D. Stan), Bobaru, Puiu, Enache (min. 58 Ontel), Tarsa, Tudorică (min. 58 Antone), Marcu, Batin (min. 58 C. Bardaș), Moldovan (min. 58 Cocîrlă).

Dacia Unirea Brăila: Toma – Vartolomei (min. 46 Stepanenco), Leu, Bădilaș, Alin Sava, Răileanu (min. 46 Balaban), Marc, Borosu, Vali Robu, Buhăescu (min. 46 Ene), Al. Duțu (min. 46 Ghiță).

După 6 etape, Metalul Buzău a trecut pe primul loc, cu 16 puncte și golaveraj 18-3, la egalitate de puncte cu CSM Rm. Sărat, care are golaveraj 14-0. Dacia Unirea Brăila este pe ultimul loc, fără niciun punct, golaveraj 2-35. Etapa viitoare, Metalul Buzău joacă în deplasare la Sporting Liești, iar Dacia Unirea Brăila joacă pe teren propriu cu Dinamo Bacău.