Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Germania, în primul meci al Campionatului European din Danemarca

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Germania, 19-22, joi, în primul meci al Campionatului European din Danemarca. Crina Pintea, Laura Moisă și Denisa Dedu nu au putut evolua din cauza unor probleme de sănătate.

În prima parte a întâlnirii “tricolorele” au fost foarte slabe, fiind conduse cu 0-4. Elevele lui Bogdan Burcea au revenit în joc, punctând de patru ori consecutiv, dar la pauză scorul a fost de 10-13.

România a început bine repriza secundă, când a și egalat la 14. Finalul de meci le-a aparținut în totalitate nemțoaicelor, care s-au impus cu 22-19.

Pentru România au înscris Cristina Neagu 4 goluri, Eliza Buceschi 3, Cristina Laslo 3, Lorena Ostase 3, Alexandra Subţirică-Iovănescu 2, Nicoleta Dincă 1, Andreea Popa 1, Sonia Seraficeanu 1, Ana Maria Iuganu 1.

Al doilea meci al „tricolorelor” va fi pe 5 decembrie, contra Poloniei, iar apoi, cel cu Norvegia, ultimul din grupă, pe 7 decembrie.