O victorie și o înfrângere pentru HC Dunărea în amicalele jucate în Danemarca

HC Dunărea Brăila a fost timp de o săptămână în Danemarca, unde a efectuat un stagiu de pregătire în care au jucat și două partide amicale, cu danezele de la Copenhaga și norvegiencele de la Storhamar.

Joi seara, HC Dunărea a trecut cu 28-23 (15-12) de Copenhaga, echipă care s-a clasat în sezonul trecut pe locul 5 în Liga daneză de handbal feminin. Danezele au condus doar în startul meciului, cu 1-0 și apoi 3-1, pentru ca în minutul 10 Brăila să treacă la conducere, scor 4-5. În minutul 28 Brăila a avut 5 goluri avans, scor 10-15, dar la pauză s-a intrat la scoruld e 12-15.  În repriza secundă primele care au marcat au fost danezele, după care Brăila a marcat de 3 ori la rând și a refăcut diferența de 5 goluri în minutul 38. scor 13-18. Apoi a fost rândul danezelor să înscrie de trei ori consecutiv și în minutul 46 scorul era 16-18. Cea mai mare diferență a fost de 6 goluri, în minutul 58, la scorul de 22-28, danezele marcaând ultimul gol al meciului în minutul 60.

Sâmbătă după amiază, HC Dunărea Brăila a jucat cu norvegiencele de la Storhamar, fosta adversară a lui Minaur Baia Mare în ediția trecută a European League EHF. Norvegiencele s-au impus cu 32-28 (19-10).

În Danemarca au fost prezente următoarele jucătoare: Pessoa, Șerban – Quintino, Jakobsen, Rodrigues, Kurtovic, Sazdovska, Terciu, Tamires , Araujo, Epureanu, Safta, Vieira, Coteț, Udriștioiu, Da Rocha, Kanaval.

Marți, 24 august, de la ora 12.50, HC Dunărea Brăila va susține primul meci oficial, în Sala Polivalenta Bistrița, unde va întâlni pe Măgura Cisnădie, în turul 1 al Cupei româniei Fan Courier – ediția 2020-2021. Dacă va trece de echipa din Cisnădie, miercuri, 25 august, tot în Polivaelnta din Bistrița, vor întâlni învingătoarea din meciul dintre CSM București și CS Gloria Bistrița Năsăud.