Administrația locală a furat startul și în acest an, demarând deja manifestări dedicate zilelor municipiului.

VINERI, 9 AUGUST

Ora 18.00 – Parada Portului Popular pe traseul: Liceul ”Edmond Nicolau” – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Independenței – Faleza Dunării

Brăila Mall

Ora 17.00 – Expoziție de navomodele și obiecte marinărești; Prezentare ofertă educațională; Concert susținut de muzica militară a Garnizoanei Brăila; Prezentare de filme din activitatea Forțelor Navale; Fotografii cu specific marinăresc

Ora 20.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”: Ansamblul Folcloric de Datini și Obiceiuri”Cununa Someșană ”Sângiorz Băi-Bistrița Năsăud; Formația de Cântece și Dansuri ”Rapsodia Prahovei” Ploiești-Prahova

Grădina Publică

Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”: Ansamblului Folcloric de Cântece și Dansuri ”Ghiocelul” Călărași; Ansamblul Folcloric ”Cătălina”-Iași; Ansamblul Folcloric”Hora Timișului”-Timișoara; Ansamblul Folcoric”Mugurelul”Sighetu Marmației-Maramureș; Ansamblul Folcloric ”Dârjovul” Valea Mare-Olt; Fanfara” Ciocârlia ” Anenii Noi, Republica Moldova

Faleza Dunării

Ora 19.00 – Festival Concurs De Folclor ”Lină Chiralină”: Ansamblul de Cantece și Dansuri “Dunarenii”-Chiscani-Brăila; Ansamblul Folcloric ”Santiago Del Estero” – Argentina; Ansamblul Folcloric ”Aisi”- Giorgia; Ansamblului Folcloric de Cântece Și Dansuri ”Ghiocelul” Călărași; Ansamblului Folcloric”Plai de Dor” Niculițel-Tulcea; Folk Dance Ensemle “Dyvogray” Kolomyia –Ukraine; Vojvoda Katic,Mladenovac-Serbia

Solist Vocal – Nuțu Diana- Liceul De Arte ”H.Darclee” -Brăila; Vojvoda Katic, Mladenovac-Serbia, Solist Vocal- Macoveiu Alexandra Georgiana- Liceul De Arte ”H.Darclee” -Brăila; Vojvoda Katic, Mladenovac-Serbia, Solist Vocal-Leca Laura-Palatul Copiilor Brăila; Dúbravienka Prešov- Slovakia; Solist Vocal-Mircea Ana-Maria-Palatul Copiilor Brăila; Ansamblul de Cantece și Dansuri “Dunarenii”-Chiscani-Brăila; Ansablul Folcloric”Romanița”Romanu-Brăila; Ansablul Folcloric ”Garofița” Lanurile-Brăila

Formatia ,,Fuiorul”-Ialomita; Ansamblului Folcloric de Cântece și Dansuri ”Bucură-te București” București; Ansamblul Folcloric Pandora; Formație de Dansuri ”Balada” Buzău

 

SÂMBĂTĂ, 10 AUGUST

Brăila Mall – Parada Mașinilor de Epocă

Ora 18.30 – Brăila Mall – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Traian – Calea Galați – Bulevardul Dorobanților – Bariera Călărași- Calea Călărașilor – Parcarea Primăriei

Parc ”Caporal Mușat”

Ora 18.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină: Ansamblul Folcloric de Cântece și Dansuri ”Ghiocelul” Călărași

Parcul Monument

Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”: Fanfara” Ciocârlia ” Anenii Noi, R.Moldova; Ansamblul Folcloric ”Cătălina” -Iași; Ansamblul Folcloric”Mlădițe Românești” Intorsura Buzăului-Covasna; Formația de Cântece Și Dansuri ”Rapsodia Prahovei” Ploiești-Prahova; Ansamblul Folcloric de Datini Și Obiceiuri ”Cununa Someșană” Sângiorz Băi

Ora 19.40 – Spectacol de muzică populară susținut de Ansamblul ”Grâușorul Osmănean”

Grădina Publică

Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”: Ansamblul Folcloric”Hora Timișului”-Timișoara; Ansamblul Folcoric “Mugurelul” Sighetu Marmației-Maramureș

Ora 20.30 – Parada Modei, creator Florentina GIOL și momente muzicale- Chroma Project

Faleza Dunării

Ora 10.00 – Faleza Dunării-Moara Violatos – ”Ziua Porților Deschise”: Prezentarea navelor, armamentului și tehnicii din dotare; Vizitarea navelor militare; Prezentare de filme din activitatea Forțelor Navale.

Ora 20.00 – Festivalul de folclor ”Lină Chiralină” – Festivitate de premiere-Gala Laureaților

 

DUMINICĂ, 11 AUGUST

Brăila Mall

Ora 18.30 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”: Ansamblul Folcloric de Cântece și Dansuri ”Ghiocelul” Călărași

Parcul Monument (rondou)

Ora 16.00 – Concurs Național de Karting, coordonator prof. George Prisecaru

Ora 19.00 – Spectacol de teatru pentru copii ”Amintiri din copilărie” – Teatrul ”Alexandru Davila” Pitești

Ora 20.00 – Spectacol folcloric cu artiști ai Casei de Cultură a Municipiului Brăila, soliste, Alexandra Georgiana Macoveiu, Maria Ciocan

Strada Mihai Eminescu

Ora 19.00 – Spectacol de muzica populară oferit de elevii Palatului Copiilor Brăila

Grădina Publică

Ora 10.00 – Festivitate de Premiere “50 de ani de Căsnicie”, Program artistic susținut de Macoveiu Georgiana

Ora 10.30 – Ateliere de creație și pictură – Teatrul de Păpuși Brăila

Ora 18.00 – Concert de Promenadă susținut de Asociația Culturală Voces Concordiae

Ora 20.30 – Maraton de Jazz și Blues cu trupele Chroma Project, Alex CALANCEA Band – Republica Moldova și TRENUL DE NOAPTE

Piața Independenței

Ora 10.00 – Expoziția mașinilor de epocă

Ora 18.00 – Parada Costumelor și a personajelor din desene animate și povești, pe traseul: Piața Independenței –Calea Călărașilor– Bariera Călărașilor – Parc Monument (rondou)

Ora 19.00 – Șah distractiv pentru toți copiii – Clubul ”Fair Play” Brăila

Parc ”Calea Galați”

Ora 19.30 – Spectacol de Muzică Populară susținut de artiști ai Casei de Cultură a Municipiului Brăila

Faleza Dunării

Ora 19.30 – Spectacol oferit de Grupul Art-Canto Morena-Moreni-Dâmbovița; Mircea Ana Maria-Palatul Copiilor Brăila

Ora 20.15 – Spectacol susținut și Ansamblul Parnassos al Comunității Elene Brăila

Ora 21.00 – Spectacol de muzică ușoară susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”, dansuri cu Lil Motion Dance School

Ora 22.00 – INVITAT SPECIAL – ALEXANDRA STAN