Ediția 2022/23 înseamnă reinventarea Cupei României: un nou format competițional, un nou sponsor principal, Betano, și un nou sponsor oficial, Pambac, păstrând tradiția fotbalului-spectacol.

Tabloul Turului 1 din Cupa României Betano 2022/23, realizat în urma împerecherii echipelor, cu mențiunea că formațiile notate primele vor fi gazde, în urma clasării mai slabe față de adversar în sezonul precedent.

Partidele într-o singură manșă se vor disputa pe data de 17 august, iar faza următoare, Turul 2, e programată pe 31 august. În urma Finalelor Regionale s-au calificat în Turul 1 un total de 7 echipe: Viitorul Darabani (Botoșani), Crișul Sântandrei (Bihor), ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș), CSM Lugoj (Timiș), CS Dunărea Turris Tr. Măgurele (Teleorman), Atletic United 1906 Ploiești (Prahova), Axiopolis Cernavodă (Constanța). Acestora li se alătură în Turul 1 un total de 68 de echipe din Liga 3 sezonul precedent.

Turul 1 – Cupa României Betano

  • CSO Viitorul Darabani – CSM Bucovina Rădăuţi
  • ACS Şomuz Fălticeni – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ
  • CSM Paşcani – CS Ştiinţa Miroslava
  • CS Sporting Juniorul Vaslui – ACS Hușana Huși
  • CSM Bacău – AFC Dinamo Bacău
  • CS Sporting Lieşti – CS Aerostar Bacău
  • CSM Râmnicu Sărat – AFC Metalul Buzău
  • ACS Sportul Chiscani – CS Viitorul Ianca
  • CS Făurei – ACS Recolta Gheorghe Doja
  • CSM Feteşti – AS FC Agricola Borcea
  • CS Axiopolis Cernavodă – CS Gloria Albeşti
  • ACSM Olteniţa – ACS Înainte Modelu
  • CS Dunărea Turris – CSM Alexandria
  • CSO Petrolul Potcoava – CS Sporting Roşiori 2008
  • ACSO Filiaşi – ACS Vediţa Coloneşti
  • CS Real Bradu – ACS Unirea Bascov
  • ACS Atletic United (Uniţi) Ploieşti 1906 – CSM Flacăra Moreni
  • CSO Plopeni – CS Blejoi
  • ACS Kids Tâmpa Braşov – ACS KSE Târgu Secuiesc
  • ACS SR Municipal Braşov – ACS Olimpic Cetate Râşnov
  • ACS Minerul Costeşti – ACS Flacăra Horezu
  • CS Gilortul Târgu Cărbuneşti – ACS Viitorul Şimian
  • CSM Jiul Petroşani – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu
  • ACS Progresul Ezeriş – AFC Voinţa Lupac
  • CSM Lugoj – CS Armata Aurul Brad
  • CS Avântul Periam – ACS Pobeda Stár Bišnov
  • CS Frontiera 2004 Curtici – ACS Progresul Pecica
  • CS Gloria Lunca-Teuz Cermei – CS Şoimii Lipova
  • CS Luceafărul Oradea – CS Crişul Chişineu Criş
  • CSC Crişul Sântandrei – CS Lotus Băile Felix
  • AFC Unirea 1924 – CS Ocna Mureş
  • ACS Sticla Arieşul Turda – ACS Academia de Fotbal Viitorul Cluj
  • CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca – Club Sportiv Minerul 1947 Ocna Dej
  • CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei – SCM Zalău
  • CS Progresul Şomcuta Mare – CSM Satu Mare
  • CSM Avântul Reghin – CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud
  • ACS Tg. Mureş 1898 – Marosvásárhelyi SE 1898 – CS Unirea Ungheni 2018
  • CSC Ghiroda şi Giarmata Vii este calificată direct în faza următoare, Turul 2.